Partner sosyotelizmi, romantik kıskançlık ve öz saygının evlilik doyumunu yordaması
Partner phubbing, romantic jealousy and self-esteem as predictors of marital satisfaction
  1. Tez No: 928618
  2. Yazar: KEVSER IŞILTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma partner sosyotelizmi, romantik kıskançlık ve öz saygının evlilik doyumunu ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında evli bireylerin evlilik doyumu düzeylerinde cinsiyet, yaş, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve algılanan ekonomik düzeye göre anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma grubu, Türkiye'de yaşayan 19 ile 73 yaş arası evli yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Partner Sosyotelizmi Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği”ve“İlişki Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların evlilik doyumlarının cinsiyet, çocuk sahibi olma, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve algılanan ekonomik düzey değişkenlerine göre anlamlı farklılığı olup olmadığını incelemek için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Yaş ve evlilik süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık olup olmadığını test etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Evli bireylerin partner sosyotelizmi, romantik kıskançlık ve öz saygı düzeylerinin evlilik doyumlarını ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda evli bireylerin evlilik doyumlarında, cinsiyet, yaş, evlilik süresi, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi, kadınların çalışma durumu ve algılanan ekonomik düzey değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonucunda partner sosyotelizmi, romantik kıskançlık ve öz saygı değişkenlerinin birlikte evlilik doyumunu yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine whether the partner phubbing, romantic jealousy and self-esteem predict marital satisfaction. Additionally, this study examined whether there were significant differences in marital satisfaction levels according to gender, age, marriage duration, having children, education level, employment status, and perceived economic status. The research group consisted of married adults aged between 19 and 73 living in Turkey. The study employed the“Personal Information Form,”“Partner Phubbing Scale,”“Rosenberg Self-Esteem Scale,”“Multi dimensional Jealousy Scale,”and“Relationship Satisfaction Scale”as data collection tools. Independent samples t-test was conducted to examine whether there were significant differences in marital satisfaction according to gender, having children, education level, employment status, and perceived economic status variables. One way analysis of variance (ANOVA) was conducted to test for significant differences according to age and marriage duration variables. Multiple regression analysis was performed to determine the extent to which partner phubbing, romantic jealousy and self-esteem levels predict marital satisfaction. The analyses revealed significant differences in participants' marital satisfaction levels according to gender, age, marriage duration, having children, education level, women's employment status and perceived economic status. Multiple regression analysis revealed that partner phubbing, romantic jealousy and self-esteem variables together predicted marital satisfaction. The findings were discussed in light of the literature and research, and recommendations were presented.