Türk sigorta sektörünün rekabet gücünün incelenmesi
Analysis of the competitiveness of the Turkish insurance sector
- Tez No: 928619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA BAĞDATLI KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Sigortacılık, Econometrics, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Türk Sigorta Sektörünün Rekabet Gücünün İncelenmesi Sigortacılık sektöründe piyasa rekabet yapısı ve rekabetçilik düzeyi, sektörün dinamiklerini anlamada önemli bir rol oynamaktadır. Rekabet yapısı, bir sektörde faaliyet gösteren firmalar arasındaki etkileşim biçimini ve piyasanın işleyiş mekanizmalarını belirlerken; piyasanın rekabetçilik düzeyi, bu piyasa içinde yer alan firmaların etkinlik açısından ne derece güçlü olduklarını ifade etmektedir. Sigorta sektöründe bu iki unsur hem poliçe sahipleri hem de düzenleyici otoriteler gibi paydaşlar üzerinde doğrudan etkiler yaratabilmektedir. Rekabetin yüksek olduğu bir piyasa, poliçe sahiplerine önemli avantajlar sunabilmektedir. Daha düşük primler, daha kaliteli hizmetler ve geniş bir ürün yelpazesi bu avantajların başında gelmektedir. Aynı zamanda, rekabet ortamı sigorta şirketlerini yenilikçi ürünler geliştirmeye ve operasyonel süreçlerini optimize etmeye yönlendirebilmektedir. Bu durum, sektörün genel verimliliğini artırarak tüketicilere daha fazla değer sunma potansiyelini doğurmaktadır. Tekelci eğilimlerin önlenmesi sayesinde, adil fiyatlandırma ve hizmet sunumu sağlanabilmekte; bu da tüketici refahını artırmaktadır. Düzenleyici otoriteler açısından bakıldığında ise piyasa rekabet yapısının dengeli olması, sistemik risklerin azaltılmasına ve finansal istikrarın sağlanmasına olanak tanımaktadır. Özellikle bir veya birkaç şirketin piyasa hakimiyetine dayalı bir yapı, risklerin adaletsiz dağılımına ve sektörel kırılganlıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle, düzenleyici politikalar, rekabetin teşvik edilmesi yoluyla piyasadaki güç dengesini sağlamaya çalışmaktadır. Makroekonomik düzeyde, sigorta sektöründe güçlü bir rekabet ortamı ekonomik büyüme ve finansal istikrar için bir katalizör görevi görebilmektedir. Sigorta sektöründeki Rekabetçi fiyatlandırma, işletmelerin risklerini daha etkin yönetmesine, uzun vadeli planlar yapmasına ve yeni projelere yatırım yapmasına olanak tanıyabilmektedir. Ayrıca, sigorta şirketlerinin rekabet baskısı altında operasyonel süreçlerini iyileştirmesi ve inovasyonu artırması beklenmektedir. Bu durum, sadece sigorta alanındaki sektörel etkinlik artışını değil, aynı zamanda tüm ekonomi için ekonomik dayanıklılığı ve istihdam kapasitesini de desteklemektedir. Sigortacılık sektöründe piyasa rekabet yapısı, genellikle piyasa yoğunluğu, giriş engelleri, fiyat esnekliği ve ürün farklılaştırması gibi unsurlar üzerinden değerlendirilmektedir. Rekabetçilik düzeyi ise sektörün mali performansı, fiyatlama stratejileri ve sigorta ettirenlerin ürün taleplerine adaptasyon becerileri ve tam anlamı ile girdi fiyatlarını müşterilerine aktarma gücü gibi göstergelerle ölçülmektedir. Piyasa rekabet yapısı ve dolayı ile rekabetçilik düzeylerinin anlaşılması, sektörde etkin karar alma ve politikalar geliştirme sürecine katkı sağlayarak hem sektörel hem de makroekonomik düzeyde sürdürülebilir bir büyümeyi desteklemektedir. Bu bağlamda, sigorta sektöründeki rekabetçiliğin incelenmesi, sadece piyasa yapısının analizi ile sınırlı kalmamakta; aynı zamanda sigorta sektörünün ekonomik büyümeye, tüketici refahına ve finansal istikrara olan katkılarının da kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışma, sigorta sektörünün piyasa rekabet yapısını ve rekabetçilik düzeylerini inceleyerek, sektörün dinamiklerini daha iyi anlamayı ve sektör paydaşlarına yol gösterici olabilecek veriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Panzar-Rosse metodolojisi kullanılarak yapılan ampirik analiz yoluyla piyasa yapısına odaklanılarak Türk sigorta sektörünün rekabetçilik düzeyi analiz edilmiştir. Panzar-Rosse (P-R) metodolojisi, özellikle sektörün girdi fiyatlarını sigorta ettirenlere ne oranda yansıtabildiklerini analiz etmektedir. Ayrıca bu analizde, sektörün dinamik özelliklerini yakalamak ve rekabetçiliğin zaman içinde nasıl geliştiğini anlamak için panel veri analizine dayalı regresyon modelleri kullanılmıştır. Bulguların, Türk sigorta sektörünün rekabet davranışları hakkında fikir vermesi ve piyasa yapısına ilişkin kanıtlar sunarak sektörde rekabetçilik gücünün artırılmasına yönelik potansiyel düzenleyici ve stratejik çıkarımlara ışık tutması beklenmektedir. Çalışma, 2011-2023 döneminde 25 hayat dışı şirketin yıllık verileri kullanılarak yapılmıştır. Hayat dışı sigorta şirketlerinin P-R, H istatistiği (piyasa yapısı) ve E istatistiği (uzun dönem denge) için kullanılan regresyon modellerinin bağımlı değişkenleri sırasıyla; Net Gelirler Toplamı/aktif toplamı ve Aktif Karlılığıdır (ROA). Bağımsız Değişkenler ise her iki model içinde aynı olup, Personel, İşletme, Komisyon Gideri Toplamı/ Aktifler (işgücünün fiyatı), Net Prim Geliri/Özsermaye (özsermayenin fiyatı), Net Yatırım Geliri/Teknik Karşılıklar (borç sermayesinin fiyatı), Toplam Borçlar/ Özkaynaklar, Ödenen Brüt Hasar/Brüt Yazılan Prim, Ödenen Brüt Hasar/ Teknik Karşılıklar ve Aktif Toplamıdır. Anahtar kelimeler; Sigortacılık, Rekabet Gücü, Rekabet Piyasa Yapısı, Panzar- Rosse Metodolojisi, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
Analysıs of The Competitiveness of The Turkish Insurance Sector In the insurance sector, the market competition structure and the level of competitiveness play an important role in understanding the dynamics of the sector. While the competitive structure determines the interaction between companies operating in a sector and the operating mechanisms of the market; the level of competitiveness of the market expresses how strong the companies in this market are in terms of efficiency. In the insurance sector, these two elements can have direct effects on stakeholders such as both policyholders and regulatory authorities. A market with high competition can offer significant advantages to policyholders. Lower premiums, higher quality services and a wide range of products are at the forefront of these advantages. At the same time, the competitive environment can lead insurance companies to develop innovative products and optimize their operational processes. This situation increases the overall efficiency of the sector and creates the potential to offer more value to consumers. By preventing monopolistic tendencies, fair pricing and service delivery can be ensured; this increases consumer welfare. From the perspective of regulatory authorities, a balanced market competition structure allows for the reduction of systemic risks and the establishment of financial stability. In particular, a structure based on the dominance of one or a few companies in the market can lead to an unjust distribution of risks and sectoral vulnerabilities. Therefore, regulatory policies try to ensure the balance of power in the market by encouraging competition. At the macroeconomic level, a strong competitive environment in the insurance sector can act as a catalyst for economic growth and financial stability. Competitive pricing in the insurance sector can enable businesses to manage their risks more effectively, make long-term plans and invest in new projects. In addition, insurance companies are expected to improve their operational processes and increase innovation under competitive pressure. This situation supports not only the increase in sectoral efficiency in the insurance sector, but also the economic resilience and employment capacity for the entire economy. The market competition structure in the insurance sector is generally evaluated through elements such as market density, entry barriers, price flexibility and product differentiation. The level of competitiveness is measured by indicators such as the financial performance of the sector, pricing strategies and the ability of policyholders to adapt to product demands and, in a more complete sense, the power to transfer input prices to their customers. Understanding the market competition structure and therefore the competitiveness levels contributes to the effective decision-making and policy development process in the sector and supports sustainable growth at both sectoral and macroeconomic levels. In this context, examining the competitiveness in the insurance sector is not limited to the analysis of the market structure; it also requires a comprehensive assessment of the contributions of the insurance sector to economic growth, consumer welfare and financial stability. This study aims to better understand the dynamics of the sector by examining the market competition structure and competitiveness levels of the insurance sector and to provide data that can guide the sector stakeholders. In this study, the competitiveness level of the Turkish insurance sector was analyzed by focusing on the market structure through empirical analysis using the Panzar-Rosse methodology. The Panzar-Rosse (P-R) methodology analyzes the extent to which the sector can reflect input prices to the insured. In addition, regression models based on panel data analysis were used in this analysis to capture the dynamic characteristics of the sector and to understand how competitiveness develops over time. The findings are expected to provide insight into the competitive behavior of the Turkish insurance sector and shed light on potential regulatory and strategic implications for increasing the competitiveness of the sector by providing evidence on the market structure. The study was conducted using annual data from 25 non-life companies for the period 2011-2023. The dependent variables of the regression models used for the P-R, H statistics (market structure) and E statistics (long-term equilibrium) of non-life insurance companies are Total Net Income/Total Assets and Return on Assets (ROA), respectively. The independent variables are the same for both models and are Personnel, Business, Commission Expense Total/Assets (price of labor), Net Premium Income/Equity (price of equity), Net Investment Income/Technical Provisions (price of debt capital), Total Liabilities/Equity, Gross Claims Paid/Gross Written Premium, Gross Claims Paid/Technical Reserves and total assets. Keywords; Insurance, Competitiveness, Competition Market Structure, Panzar-Rosse Methodology, Panel Data Analysis