Anti-militarizm ekseninde Irwin Shaw'ın 'Ölüleri Gömün' oyununun incelenmesi
In the perspective of anti-militarism review of Irwin Shaw's 'Bury The Dead' play
- Tez No: 928691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Irwin Shaw tarafından 1936 yılında yazılmış“Ölüleri Gömün”tiyatro eserinin anti-militarist perspektiften incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada dönemin siyasi durumunun toplumsal hayattaki yansımasını incelemek amacıyla Michel Foucault'un Biyoiktidar ve Toplumsal Kontrol Çalışmaları Analizi yöntemi ile metin çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte belge incelemesi yapılarak nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Oyun, savaşın anlamsızlığı, insanın direnci ve otoritenin sorgulanması temaları etrafında şekillenmiştir. İncelenen tiyatro oyununun, tiyatro tarihindeki birçok militarist ve anti-militarist oyun örneğini de incelediğimizde savaş karşıtı bir duruş sergileyen güçlü bir anti-militarist eser olduğu yapılan analizler neticesinde çalışma içerisinde sunulmuştur. Tez konusu oyunun bu perspektifle de çözümlemesinin sahneye koyulması sürecinde özellikle oynayacak oyuncular için faydalı olacağı düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the theater play“Bury the Dead”, written by Irwin Shaw in 1936, from an anti-militarist perspective. In the study, text analysis was carried out with Michel Foucault's Biopower and Social Control Studies Analysis method in order to examine the reflection of the political situation of the period in social life. In this process, a qualitative research method was used by document review. The play is shaped around the themes of the meaninglessness of war, human resistance and questioning of authority. As a result of the analysis, it is presented in the study that the theater play examined is a strong anti-militarist work that exhibits an anti-war stance when we examine many examples of militarist and anti-militarist plays in the history of theater. It is thought that analyzing the play, which is the subject of the thesis, from this perspective will be useful, especially for the actors who will play it during the staging process.