Osmanlı İmparatorluğu XVI.-XIX. yüzyıllar arasındaki sultan giysileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 92870
  2. Yazar: FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YURDAGÜL MURATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
ÖZET Her ulus kendi tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıktığı sürece mevcudiyetini sürdürebilir. Geçmişini bilmek ve ibret olmak geleceğin teminatı olacaktır. Türkler, toprak bütünlüğüne önem veren vatansever insanlardır; ancak tarihine, vatanına sahip çıkmayı bilseler de geçmişlerinde yaşadıklarını kaleme alarak en gerçekçi belge ve bilgileri olduğu gibi geleceğe nakletmeyi başaramamışlardır. Birbirine bağlantılı olarak yapılan kazılar, araştırmalar sonrası elde edilen bilgilerin gerçekliği kabul edilmiştir. Her yapılan tarihi araştırma bir sonraki nesli aydınlatıcı gerçekler oluşturacağından aslı muhafaza edilmesi gereken bilgileri olduğu gibi yansıtmalı ve milli değerlerimize ters düşer nitelikte olmamalıdır. Türklerin tarihi geçmişi oldukça zengindir, önceleri beylikler halinde kurulan Türk devletleri gün geçtikçe büyümüş, Selçuklu devleti ve sonrasında Osmanlı devleti kurulmuştur. Üç kıtaya yayılmış topraklarıyla yönetim, kültür, sanat, anlayış ve uygulamalarıyla büyük bir devlettir. İhtişamıyla orantılı olan devlet idaresi ve yaşam biçimi gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bu güçlü devleti zamanla eritmiştir. Osmanlı Devleti'nde saray ve halk yaşamı farklı özelliklerdedir. Sarayda ihtişam, halk yaşamında sadelik görülür. Giyim kuşamıyla, eğlence tarzı ve mütevazilikten uzak yaşamlarıyla saray bambaşkadır. Giyim özelliği kişinin hangi sosyal sınıfa mensup olduğunu belirtir niteliktedir. Saray halkı özel tezgahlarda dokunmuş kumaşlardan dikilen birbirinden güzel giysiler giymişlerdir. Özellikle sultan giysilerindeki zenginlik fark edilir niteliktedir. Bugün müzelerde, sergilerde gösterime sunulan bu giysiler birer milli servettir. Bu özel giysilerin biçki, dokuma, dikiş, süsleme özellikleri ele alınarak giyimin çeşitli dallarına kaynak oluşturması düşüncesiyle tarihe uzanarak orijinal ürünler üzerinde yapılan“Osmanlı İmparatorluğu XVI. - XIX. yüzyıllararasındaki Sultan Giysileri üzerine bir araştırma”isimli bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde konunun tanımı yapılarak araştırmanın amacı ve önemi hakkında bilgiler okuyucuya sunulmuştur. İkinci bölümde araştırmanın temeli olan Osmanlı Devleti, devlet yönetimi, kültür ve uygarlık düzeyi üzerinde durulmuş giyim, tarihi gelişimi bu tarihi gelişim içerisinde Türk Devletleri'nin giyim kuşam tarihi giysiyi tamamlayan unsurlar ile bütünlük sağlanma biçimi Türk giyiminde vazgeçilemez yeri olan nakış ve süsleme sanatı, günümüzde giysi modasının oluşumu ile giyimin sanayileşme boyutu ele alınarak kavramsal çerçeve sınırları dahilinde şekiller ve tablolardan yaralanılarak görsel nitelikte sunulmuştur. Bu bilgiler ve destekleyici nitelikteki şekil ve tablolar literatür taraması sonucu elde edilmiştir. Konu ile ilgili araştırmalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın materyal ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde Osmanlı İmparatorluğu 16-19.yy.lar arasındaki sultan giysilerinden ulaşılan bilinenlerine ilişkin giysi fotoğrafları, gözlem ve inceleme formları ile giysilerin biçkileri tezin ekler bölümünde sunulmuş olup bu giysiler ile dönemin tarihi zenginliklerinden esinlenerek oluşturulan özgün tasarımlar aşamalarına göre hazırlanarak, şekil, biçki, desen ve bağlantılı işlemlerin özgün tasarım aşamaları olumuna yer verilmiştir. Bu tarihi araştırma ile tablolarda beliren sayısal gerçekler ve üretilebilir modeller oluşturularak bulgulara ulaşılabilmiştir. Beşinci bölümde yüzyıllara göre araştırılan tüm giysilere yönelik ayrıntılar, sayısal sonuçlara dayandırılarak ve ekler bölümünde bulunan giysi örnekleri doğrultusunda oluşturulan özgün tasarımlar da dikkate alınarak sonuca gidilmiş ve giyimin çeşitli dallarında yarar sağlayacağı düşüncesiyle bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A nation can exist so long as it owns its history and cultural values. Knowing the past and taking examples will be an assurance for the future. The Turks are patriots who give importance to their unity of land. Although they know how to own their country, they have not been able to transfer real documents and knowledge to the present because they have not kept records of their life in the past. Knowledge, acquired by interconnected excavations and research, has been assumed to be correct. Since each historical reseacrh will establish illuminating facts for the next generations, it should reflect all information which should be protected without alteration and should follow our national virtues. The history of Turks is very rich. The Turks have first formed conventionals which later have grown to become the Seljuk Empire and later the Ottomon Empire. The latter is a huge empire with its land on three continents, culture, arts, understanding and applications. Contrary to it is growing glamour, the life-style and the goverments have diminished this powerful empire slowly in time. Life in the palace of the Ottomon Empire has different characteristics than the life of ordinary people. Glamor in the palace is observable where as life out of the palace is simple. The palace is something else together with its clothing, style of entertainment and life which is far from modesty. Clothing is an aspect which shows a person's social life. The people of the the palace have worn clothing with extensive beauty, prepared with special equipment. Especially the riches of the clothes of the Sultans are easily noticable. These clothes which are exhibited today in museums are national treasures. This master thesis,“ A Research on the clothes of the Sultans of the Ottaman Empire between 16th and 19th centuries”, was made on original historical products to be able to produce aresource for various branches of textile using analysis of weaving, sewing and styling and consists of five chapters. In the first chapter, the subject was defined and information about the purpose and importance of the research are presented to the reader. The second chapter, as the rest of the research, is based on the Ottaman Empire, the government structure, the culture and level of civilization. The historical development, the part of clothing of the Turkish Countries in this development, the complementaries and the decoration which is insaparable from this clothing style and fashion of the present along with the industrialisation of textile has been analysed and presented visually using drawings and tables related to the context. The information, drawings and tables have been obtained after scanning related literature. Other research has also been found and benefited from. The third chapter contains information about the material and the style of preparation of the research. In the fouth chapter, photographs of Sultan's clothes between 16 th and 19 th centuries, observations and anaysis reports along with the sewing schemes of the clothes presented in the Appendices have inspired, together with the riches of the era, some original designs. These designs have been prepared in stages of styling, cutting, decorating and related operations and placed in order to complete this chapter. This historical research has concluded in the numerical results shown in the tables and in applicable models. In the final chapter, details of the clothing analysed separately by centuries have been related to numerical results and these results, along with the original designs presented according to the clothing examples in the appendices, have been taken into consideration to arrive at an overall conclusion and some suggestions have been placed with the intention of providing benefit to various branches of textile. nOKÛMANTASYGN MElKKİ