1980 sonrası toplumsal değişimin Orhan Pamuk'un romanlarına yansıması
  1. Tez No: 92869
  2. Yazar: ASUMAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu çalışma modernleşme projesine geç başlayan ülkelerdeki toplumsal gelişmelerin kültürel ortama nasıl yansıdığını araştırmaktadır. Çalışma için“roman”materyal olarak seçilmiştir. Türkiye'nin 1980'e kadar olan modernleşme süreci dönemselleştirilerek, çeşitli başlıklar altında ele alınmıştır. Tezin kuramsal çerçevesini F. Jameson ve A. Ahmad arasındaki“I. Dünya ile III. Dünya edebiyatı karşılaştırmaları”oluşturmaktadır. Jameson'ın öne sürdüğü "geç kapitalistleşmiş ülkelerin edebiyatlarının ulusal alegori olduğu savı doğrultusunda Türkiye edebiyatının yeri irdelenmektedir. 1980 sonrası toplumsal gelişmelerin kültürel ortama yansıması Orhan Pamuk romanları aracılığıyla ele alınmıştır, incelemede esas tutulan kimlik, batılılaşma ve ulusal kimlik temalarıdır. 183
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work attempts to research how the social development in the countries that have started the modernization project lately reflects the cultural medium. For this work,“novel”has been chosen as the material. Modernization of Turkey is dealt with based on the process by the year 1980 under various headlines of periods. The theoretical framework of the thesis is formed of the comparison of the“1st and 3th World Literatures”between F. Jameson and A. Ahmad. The place of the Turkish literature is examined in the direction of the claim that“the literature of those countries, which have become capitalist rather late, is a national allegory”that has been put forward by Jameson. The reflection of the social deveopment after the year 1980 on the cultural medium is tackled with through Orhan Pamuk's novels. The fundamental points targeted in this study are identity, westernization and national identity.