Jeotermal sondaj programının maliyet analizleriyle birlikte hazırlanması ve beklenmeyen olumsuz durumların maliyet açısından incelenmesi
Preparation of geothermal drilling program with cost analysis and analysis of unexpected adverse situations in terms of cost
  1. Tez No: 928799
  2. Yazar: UFUK EVRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARPER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Petrol, doğalgaz ve jeotermal enerji gibi çeşitli enerji kaynakları yer altında belirli derinliklerde bulunmaktadır. Belirli bir ekonomik değere sahip yer altındaki bu enerji kaynakları ile enerji kaynağının kullanımının yapılacağı yeryüzü arasındaki bağlantı, sondaj faaliyetleriyle temin edilmektedir. Yer altı enerji kaynakları dünyamızın günden güne giderek artan enerji ihtiyacının karşılanması noktasında tartışmasız çok büyük bir öneme sahiptir. Bu durum ilgili enerji kaynaklarının teminini sağlayan sondaj faaliyetleri için büyük bir yatırımı, teknoloji gelişimini ve teknoloji üretimini beraberinde getirmiştir. Yüksek yatırım maliyetli bir iş olan sondaj faaliyetleri her ne kadar belirli standart kural ve kabul edilen hesaplamalar çerçevesinde, belirli planlamalar doğrultusunda yapılsa da öngörülemeyen durumlar sondaj maliyetlerini çok ciddi oranda arttırabilmektedir. Mevcut bu tez çalışmasında; Türkiye'de yapılan jeotermal sondaj faaliyetlerine uygun bir sondaj programı hazırlarken ne tür hesaplamaların yapıldığına ve hangi hesaplamaların ne işe yaradığına dair bir genel anlatım ile sondaj maliyetlerini görebilmek ve maliyet hesaplaması yapabilmek adına örnek bir 3000 metre sondaj kuyusu programı hazırlanmıştır. Hazırlanan örnek 3000 metre sondaj programı üzerinden maliyet miktarını oluşturan gider kalemleri elde edilerek kuyunun öngörülen toplam maliyeti hesaplanmıştır. Gerçek kuyularda yaşanan sondaj problemlerinin ve beklenmeyen durumların, operasyon sürelerini uzatarak beklenenin dışında nasıl bir ek maliyet doğurduğu ilgili tez çalışmasında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various energy resources such as oil, natural gas and geothermal energy are found at certain depths of underground. The connection between these underground energy resources, which have a certain economic value, and the surface where the energy source will be used is provided by drilling activities. Underground energy resources have great importance at the point of increasing energy needs of our world undoubtedly. This situation has brought about a large investment, technological development and technology production for drilling activities that provide the supply of these energy resources. Although drilling activities, which have high investment costs, are carried out in accordance with certain plans within the framework of certain standard rules and accepted calculations, unforeseen situations can increase drilling costs significantly. In this thesis, a sample 3000 meter drilling well program was prepared in order to see the drilling costs and make cost calculations, as well as a general explanation of what kind of calculations are made or what calculations are used for when preparing a drilling program that is suitable for geothermal drilling activities in Turkey. The total estimated cost of the well was calculated by obtaining the expense items which constitute the cost amount based on the prepared sample 3000 meter drilling program. In this study, how drilling problems and unexpected situations in real wells extend operation times and create additional costs beyond expectations is examined.