Şirket birleşmelerinin VUK, Bobi FRS ve TFRS yönünden karşılaştırmalı incelenmesi ve enerji sektöründe bir uygulama
Comparative investigation of company mergers in terms of VUK, Bobi FRS and TFRS and an application in the energy sector
  1. Tez No: 928801
  2. Yazar: HANDAN İSKİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ticarette sınırların gelişen dünya düzeniyle aşılmış olması ile giderek artan rekabet ortamı, dünya genelinde yükselen enflasyonist ortam ve özellikle Türkiye'nin içinde bulunduğu enflasyon ortamında yükselen maliyetler şirketlerin karlılıklarını koruyabilmesi, gelişen dünya düzeninde pazardan daha fazla pay alabilmek ve rekabet güçlerini arttırabilmek amacıyla yeni arayışlara girmektedir. Birleşme yolu ile şirketlerin; karlarını maximize ederek, maliyetlerini minimize edebilmesi, pazardan aldıkları payında optimize olması ile daha güçlü varlıklar haline gelmesi şirketlerin karar verici organları açısından çok daha tercih edilen bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır. Şirket birleşmelerinde en önemli konu varlığını satmaya istekli bir yatırımcının ve pazara yakın bir hazır yatırımın tespit edilmesi aşamasıdır. Şirketler için; bünyeye dahil edilebilir bir yatırım ve istekli bir satıcı bulunduğunda 2. aşama olarak satınalma tutarının ve risklerin net bir şekilde ortaya konulabilmesidir. Bu aşamada; VUK' a göre hazırlanmış tabloların devletin vergi gelirinin tespitine yardımcı olması sebebiyle, IFRS ya da TFRS' ye göre hazırlanmış finansal tabloların içeriği yatırımcıya sağladığı detaylı ve gerçeğe uygun değer bilgisi ile yol gösterici olmaktadır. Hazırlanan tez çalışmasının amacı şirket birleşmelerinde Vergi usul kanununa göre hazırlanmış mali tablolar ile global de ve ülkemiz de kabul görmüş uluslararası finansal raporlama standartlarına göre hazırlanmış mali tablolara göre yapılan değerlemelerdeki farkı ortaya koymaktır. Hazırlanan tez çalışmasıyla, T.T.K. 6102 sayılı maddesi ile yürürlüğe giren Türkiye Finansal Raporlama Standartları' nın uygulandığı mali tablolar kullanılması suretiyle hazırlanan mali tablolara göre gerçekleştirilen şirket birleşmeleri, gerçeğe uygun değer (fair value) üzerinden yapılan hesaplamalara dayandırıldığından daha gerçekçi olmakta ve şirket performanısını daha net yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the borders in trade have been crossed with the developing world order, the increasingly competitive environment, the rising inflationary environment around the world, and the rising costs especially in the inflation environment that Turkey is in, companies are seeking new ways to maintain their profitability, to get a larger share of the market in the developing world order and to increase their competitiveness. Companies through merger; It emerges as a much more preferred method for the decision-making bodies of companies to become stronger entities by maximizing their profits, minimizing their costs, and optimizing their share of the market. The most important issue in company mergers is the identification of an investor willing to sell their assets and a ready investment close to the market. For companies; Once an investable investment and a willing seller are found, the second stage is to clearly state the purchase amount and risks. At this stage; Since the tables prepared in accordance with VUK help the determination of the state's tax income, the content of the financial statements prepared in accordance with IFRS or TFRS provides guidance to the investor with the detailed and fair value information it provides. The aim of the prepared thesis study is to reveal the difference in the valuations made according to financial statements prepared in accordance with the Tax Procedure Law in company mergers and financial statements prepared in accordance with international financial reporting standards accepted globally and in our country. With the prepared thesis study, company mergers that are realized according to the financial tables prepared by using the financial tables that apply the Turkish Financial Reporting Standards that came into force with the article numbered 6102 of the TCC are more realistic and reflect the company performance more clearly since they are based on calculations made on fair value.