Volatility spillovers among financial markets: An examination of selected emerging market economies
Finansal piyasalar arasında oynaklık yayılımı: Seçilmiş yükselen ekonomiler üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 928816
  2. Yazar: EMMANUEL DWEH TOGBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, hisse senedi endeksleri, döviz kurları ve emtia fiyatlarına ilişkin 2010-2023 yılları arasındaki haftalık verileri (727 gözlem) yardımıyla sekiz yükselen piyasa ekonomisinin hem kendi içinde hem de birbirleri arasında oynaklık yayılmaları ve karşılıklı bağımlılıkları analiz edilmiştir. Analizlerde Sabit Koşullu Korelasyon (CCC) ve Dinamik Koşullu Korelasyon (DCC) Çok Değişkenli GARCH modelleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar hem ARCH hem de GARCH terimlerinin sırasıyla kısa vadeli oynaklık yayılmalarının ve Türk hisse senedi endeksi (XU100) hariç çoğu endekste uzun vadeli oynaklık kümelenmesinin varlığında oynaklık süreklilikleri bulunduğunu vurgulamaktadır. Bovespa ve SP_BMVIPC ile JSKE ve SPBSE Sensex gibi endeksler arasında gözlenen güçlü pozitif korelasyonlar, ilgili piyasalar arasında yüksek düzeyde birlikte hareket olduğunu göstermiştir. DCC GARCH modeli ayrıca, XU100'ün özellikle JSKE, Bovespa ve FTSE Güney Afrika ile olan korelasyonlarında küresel piyasalardan önemli volatilite yayılımları sergilediği, zamanla değişen korelasyonları ortaya koymaktadır. Çalışma, portföy çeşitlendirmesi ve risk yönetimi için oynaklık sürekliliğini ve piyasalar arası korelasyonları anlamanın önemini vurgulamaktadır. Özellikle XU100 ve CSI1000 gibi bazı piyasalar, potansiyel çeşitlendirme fırsatları sunan daha zayıf karşılıklı bağımlılıklar göstermektedir. Bulgular, yatırımcıların yükselen piyasa varlıklarının riskini yönetirken vii oynaklık yayılımı ve şokların sürekliliğini hesaba katmaları gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, volatility spillovers and interdependencies of eight emerging market economies, both within themselves and among each other, were analyzed using weekly data (727 observations) on stock indices, exchange rates and commodity prices between 2010-2023. Constant Conditional Correlation (CCC) and Dynamic Conditional Correlation (DCC) Multivariate GARCH models were used in the analyses. The results highlight significant volatility persistence, with both ARCH and GARCH terms revealing short-term volatility spillovers and long-term volatility clustering across most indices, except for the Turkish stock index (XU100), respectively. Strong positive correlations were observed between indices such as Bovespa and SP_BMVIPC, and between JSKE and SPBSE Sensex, suggesting a high degree of co-movement among markets. The DCC GARCH model further reveals time-varying correlations, with XU100 exhibiting significant volatility spillovers from global markets, particularly in its correlations with JSKE, Bovespa, and FTSE South Africa. The study underscores the importance of understanding volatility persistence and inter-market correlations for portfolio diversification and risk management. Notably, some indices, such as XU100 and CSI1000 index, show weaker interdependencies, offering potential opportunities for diversification. v The findings emphasize the need for investors to account for volatility transmission and the persistence of shocks when managing exposure to emerging market assets.