Uluslararası pay piyasaları arasındaki getiri ve volatilite yayılımı: Gelişmiş ülkeler ve seçilmiş gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme
Return and volatility spillover among international equity markets: An examination of developed countries and selected developing countries
- Tez No: 488944
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR GÖVDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde gelişmiş ülkelerdeki fon yatırımcıları, hem portföy çeşitlendirmesi hem de risk yönetimi açısından fonlarını aktaracak düşük korelasyonlu yatırım araçları ve finansal piyasa arayışına girmiştir. Bilginin finansal piyasalar arasındaki hızlı yolculuğu piyasalardaki dalgalanmaların şiddetlenmesine ve böylelikle olası finansal krizlerin daha hızlı bir şekilde diğer ülkelere bulaşmasına sebep olmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki getiri ve volatilite yayımlarının tespit edilmeye çalışıldığı bu araştırmada, Ocak 2006 - Eylül 2017 aralığındaki günlük veriler kullanılmıştır. Kurulan çok değişkenli VAR-EGARCH modeli ortalama denklemi sonuçlarına göre; ABD başta olmak üzere İngiltere ve Japonya pay piyasalarından örnekleme dahil edilen tüm gelişmekte olan ülkelere doğru güçlü bir getiri yayılımın olduğu, volatilite yayılımı açısından ise bu ülkeler üzerinde Fransa ve İngiltere'nin daha baskın olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir taraftan gelişmiş ülke pay piyasalarında oluşan bir hareketlilikten en çok etkilenen piyasanın Endonezya pay piyasası, en az etkilenen piyasanın ise Güney Afrika pay piyasası olduğu bulgusu elde edilmiştir. Gelişmekte olan ülkeler arasında kurulan çok değişkenli VAR-EGARCH model sonuçlarına göre getiri yayılımı açısından ülkeler arasında çok yönlü öncül/ardıl ilişkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Volatilite yayılımı açısından bakıldığında ise Türkiye dışındaki dört ülkeye ait pay piyasaları arasında dikkate değer bir volatilite etkileşimi görülürken Türkiye'nin diğer ülkelerde oluşan volatilite akımlarından en az etkilenen ülke olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, fund investors in developed countries are looking for low-correlated investment instruments and financial markets that will transfer their funds in terms of portfolio diversification and risk management. The rapid travel of information between financial markets causes exacerbation of fluctuations in the markets, thus causing prospective financial crises be contagioned to other countries more quickly. In this study which attempted to determine the returns and volatility spillover between developed and developing countries, daily date between January 2006 and July 2015 was used. According to the results of the multivariate VAR-EGARCH model mean equation, it has been found that the UK and Japan share markets, especially the US, have a strong return spillover to all developing countries including sampling, while France and the UK are dominant over volatility spillover. On the other hand, the finding that the most affected market was the Indonesian share market and the least affected market was the South African share market that was the most affected one by the mobility of the developed country's share markets. According to the multivariate VAR-EGARCH model results established among developing countries, it has been observed that there are multi-dimensional lead/lag relations among the countries in terms of return spillover. In terms of volatility spillover, there is a remarkable volatility interaction among the share markets of the four countries outside Turkey and it is seen that Turkey is the least affected country by the volatility flows in other countries.