Lokal ı̇lerı̇ rektum kanserlı̇ hastalarda klı̇nı̇kopatolojı̇k faktörler ve ı̇nflamatuar markerların prognoz ve tedavı̇ yanıtı üzerı̇ne ı̇lı̇şkı̇nı̇n retrospektı̇f değerlendı̇rı̇lmesi
- Tez No: 928863
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FATİH ÖLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) veya yalnızca radyoterapi (RT) uygulanan lokal ileri evre rektum kanserli (RK) hastalarda, tedavi öncesi sistemik inflamatuar belirteçlerin prediktif ve prognostik değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2011 ile 2017 yılları arasında tek bir üçüncü basamak sağlık merkezinde biyopsi ile doğrulanmış lokal ileri evre RK tanısı almış toplam 79 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Tedavi öncesi kan temelli inflamatuar indeksler; nötrofil/lenfosit oranı (NLR), türetilmiş NLR, trombosit/lenfosit oranı (PLR), lenfosit/monosit oranı (LMR) ve hemoglobin düzeyleri kaydedilmiştir. Tümör yanıtı Ryan Tümör Regrasyon Derecelendirmesi (TRG) kullanılarak değerlendirilmiş ve laboratuvar parametreleri, tedavi yanıtı ile nüksüz sağkalım (RFS) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 55,9 ± 11,98 yıl olup %67,1'i erkekti. 57 hasta neoadjuvan KRT, 22 hasta ise kısa süreli RT almıştır. Patolojik tam yanıt (pTY) 10 hastada (%12,7) gözlenmiştir. Başlangıç inflamatuar belirteçler ile TRG, tümör diferansiyasyonu veya pTY arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. ROC analizinde hiçbir belirteç, tümör yanıtı veya nüks açısından anlamlı ayırt edici güce sahip bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Background and Objectives: This study aimed to investigate the predictive and prognostic value of pre-treatment systemic inflammatory markers in patients with locally advanced rectal cancer (RC) undergoing neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT) or radiotherapy (RT) alone. Materials and Methods: A total of 79 patients with biopsy confirmed locally advanced RC treated at a single tertiary center between 2011 and 2017 were retrospectively analyzed. Pre-treatment blood-based inflammatory indices, including neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), derived NLR, platelet to lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), and hemoglobin levels, were recorded. Tumor response was assessed using the Ryan Tumor Regression Grade (TRG), and associations between laboratory parameters, treatment response, and recurrence-free survival (RFS) were evaluated. Results: Among 79 patients (mean age: 55.9 ± 11.98 years; 67.1% male), 57 received neoadjuvant CRT and 22 underwent short-course RT. Complete pathological response (pCR) was observed in 10 patients (12.7%). No statistically significant associations were found between baseline inflammatory markers and TRG, tumor differentiation, or pCR. ROC analysis revealed that none of the markers demonstrated significant discriminatory power for predicting tumor response or recurrence.