Makro ihtiyati politikaların finansal istikrar ve makro ekonomik göstergeler üzerine etkileri
The effects of macroprudential policies on financial stability and macroeconomic indicators
- Tez No: 928865
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
21. yy'ın başlarından itibaren görülme sıklığı artan finansal krizler ve bunların reel ekonomik faaliyetler üzerindeki olumsuz etkileri bağlamında, hakim paradigmanın temel varsayımlarının (ve modellerinin) finansal istikrarı da gözeten çerçevede genişletilmesi ve makro finansal istikrar sağlama güdüsüyle tasarlanan makro ihtiyati politika araçlarının uygulanması önem kazanmıştır. Gelişmekte olan ülke grubunda yer alan Türkiye ekonomisinde de, 2010 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Finansal İstikrar Komitesi koordinasyonunda, sermaye hareketleri, kurlar ve kredilerdeki oynaklıklardan kaynaklı kırılganlıklara yönelik birçok araç uygulamaya konulmuştur. Finansal istikrarın sağlanması ve kaynakların reel ekonomiye verimli bir şekilde tahsis edilmesini amaçlayan makro ihtiyati politikaların, para politikasını tamamlayıcı bir unsur olarak ve aktarım kanallarının etkinliğini artırarak makroekonomik istikrara olumlu katkı sağlaması beklenmektedir. Bu bağlamda, çalışmada, Türkiye ekonomisi dinamiklerinde önem arz eden makro finansal değişkenleri içeren modelin tahminiyle, MİP'ların sermaye hareketleri, döviz kuru ve kredi büyümesi üzerindeki etkileri, bu kanallarla çıktı ve fiyat hareketlerini ne yönde etkilediği ve yayılımlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, dışa kapalı ve kısıtlı dışa açık bir yapıda tasarlanan DSGD modelinin Türkiye ekonomisine özgü parametrelerle kalibre edilerek, MİP'ların genel denge etkilerine yönelik ipuçlarının sunulması hedeflenmektedir. Zaman serisi tekniklerine dayalı ampirik analiz sonuçları MİP'ların finansal istikrarsızlıklarla ilişkilendirilen kısa vadeli sermaye girişleri, döviz kuru, kredi büyümeleri ve fiyat artışları üzerinde negatif yönde etkileri bulunduğunun yanı sıra makro finansal riskleri ve oynaklıkları sınırlayarak üretimi olumlu yönde etkileme potansiyeline sahip olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, MİP'ların modelde yer alan değişkenler üzerinde belirli düzeyde yayılımlara sahip olduğu ve bu yayılımların dinamik olarak Türkiye ekonomisinde içsel veya dışsal nedenlerle finansal risklerin arttığı dönemlere paralel şekilde yükseldiği görülmektedir. Bununla birlikte, dışa kapalı ve kısıtlı dışa açık dinamik stokastik genel denge modeli kalibrasyon bulguları, içsel kredi değer oranı ve konjonktürel sermaye gereksinimi şokunun bankacılık kesimi bilançosu, krediler ve toplam talep bileşenleri olmak üzere makro finansal değişkenler üzerinde anlamlı etkileri bulunduğunu göstermektedir. Çalışmadan elde edilen bulgular bağlamında, uzun vadede finansal krizlerin oluşumunu azaltmaya yönelik olarak benimsenen makro ihtiyati politikalar, para politikasının tamamlayıcısı olarak, özellikle bankacılık kesimi bilanço, kredi ve kur kanallarının daha etkin çalışmasını destekleyerek, daha sağlıklı bir finansal-makroekonomik ilişki sağlama ve reel ekonomiyi olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Since the early 21st century, the increasing frequency of financial crises and their adverse effects on real economic activities have underscored the importance of expanding the fundamental assumptions (and models) of the prevailing paradigm to incorporate considerations of financial stability. This shift has also emphasized the adoption of macroprudential policy tools designed to promote macro-financial stability. In the case of Turkey, an emerging market economy, several instruments have been implemented since 2010 under the coordination of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) and the Financial Stability Committee to address vulnerabilities arising from volatility in capital flows, exchange rates, and credit growth. Macroprudential policies (MPPs), aimed at ensuring financial stability and enhancing the efficient allocation of resources to the real economy, are expected to complement monetary policy by improving the effectiveness of transmission channels and fostering macroeconomic stability. In this background, the objective of this study is to estimate the effects of macroprudential policies on capital flows, exchange rates, and credit growth through the estimation of a model incorporating key macro-financial variables relevant to Turkey's economic dynamics, while also examining how these policies influence output and price movements through these channels and assessing their transmission mechanisms. Additionally, the study calibrates a dynamic stochastic general equilibrium (DSGE) model, designed in closed-economy and partially open-economy frameworks, using Turkey-specific parameters to provide insights into the general equilibrium effects of MPPs. Empirical findings based on time series techniques indicate that MPPs have a negative effect on short-term capital inflows, exchange rate, credit growth and increase in prices, which are closely associated with financial instability. Furthermore, MPPs demonstrate the potential to limit macro-financial risks and volatilities while positively impacting output. The study also highlights significant spillover effects of MPPs on variables included in the model, with these effects intensifying dynamically during periods of heightened financial risks stemming from internal or external shocks in the Turkish economy. Moreover, the calibration results of the DSGE model for closed and partially open economies reveal that endogenous credit-debt ratios and countercyclical capital requirement shocks have substantial effects on macro-financial variables, including the banking sector's balance sheet, credit dynamics, and aggregate demand components. In light of the findings from this study, macroprudential policies adopted to mitigate the occurrence of financial crises in the long run have the potential to complement monetary policy by enhancing the effectiveness of the banking sector balance sheet, credit and exchange rate channels, thereby fostering a more robust financial-macroeconomic relationship and positively influencing the real economy.