Patara kumsalı'na yuvalayan Caretta caretta türü deniz kaplumbağası üzerine ekolojik ve ekotoksikolojik araştırmalar
Ecological and ecotoxicological study on the nesting sea turtle (Caretta caretta) on Patara beach
- Tez No: 928884
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞKALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Antalya'nın batısında yer alan Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarına ait ana yuvalama kumsallarının dışındaki düzensiz yuvalama alanlarının tespiti yapılmıştır. 2021 ve 2022 yılları deniz kaplumbağası üreme sezonunda Faselis Kumsalı, Kazanova Kumsalı, Korsan Koyu ve Kaputaş Kumsalı'nda C. caretta'ya ait toplam 112 adet kumsala çıkış tespit edilmiş, bunların 54'ünün yuva ile sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bu veriler literatür verisi ile birleştirildiğinde düzensiz yuvalama kumsallarının ülkemizdeki toplam C. caretta yuva sayısına %1-2 oranında katkı sağladığı hesaplanmıştır. Buna ilaveten Türkiye ve Akdeniz ölçeğinde, iklim değişkenlerinin Patara Kumsalı'nda yuva yapan deniz kaplumbağalarının üreme biyolojisine olan etkileri ve yuvalayan deniz kaplumbağalarının kan dokularında biriken bazı kimyasal kirleticilerin üreme çıktıları üzerine etkileri ilk kez araştırılmıştır. Bu kapsamda, Patara Kumsalı'nda 2019-2023 yılları üreme sezonu boyunca iklim değişkenleri ile C. caretta'ya ait üreme biyolojisi karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, atmosferik sıcaklık ve nispi nemin yuva içeriği parametrelerine etki ettiği bunun yanı sıra deniz suyu sıcaklığı atmosferik sıcaklık nispi nem ve yağışın kaplumbağaların kumsala çıkışları ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca atmosferik sıcaklıktaki artışın kaplumbağaların yuvalama zamanlarında minör değişikliklere sebep olduğu, fenolojilerinde zamansal kaymalara yol açtığı, kuluçka süresi, yavru cinsiyet oranlarına da etkisi olduğu görülmüştür. Son olarak, yuvalayan kaplumbağalardan alınan kan örneklerinde metal (Al, As, Ca, Cd, Cr, Cu, Fe, Hg, Mg, Ni, Pb, Zn) ve polisiklik aromatik hidrokarbon (benzo(a)anthracene, benzo(a)pyrene, benzo(b)florenthene, benzo(k)florenthene ve chrysene) miktarları ve eritrosit nükleus anomali frekansları tespit edilmiştir. Tespit edilen kimyasal kirleticilerin ve eritrosit nükleus anomali sıklıklarının tüm yuva içeriği parametreleri ile olan ilişkileri incelenmiş ve yavru çıkış başarısına etki eden önemli değişkenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the identification of sporadic nesting sites of the Caretta caretta sea turtles outside the main nesting beaches in the western part of Antalya was carried out. During the 2021 and 2022 sea turtle breeding seasons, a total of 112 emergences of C. caretta were recorded on Faselis Beach, Kazanova Beach, Korsan Bay, and Kaputaş Beach, with 54 of them resulting in nests. When these findings were combined with data from the literature, it was estimated that sporadic nesting beaches contribute approximately 1-2% to the total number of C. caretta nests in Turkey. Additionally, at the scale of Turkey and the Mediterranean, the effects of climate variables on the reproductive biology of sea turtles nesting on Patara Beach, as well as the impacts of certain chemical pollutants accumulated in the blood tissues of nesting sea turtles on their reproductive outputs, were investigated for the first time. In this context, the reproductive biology of Caretta caretta was compared with climate variables throughout the 2019–2023 breeding seasons on Patara Beach. The findings revealed that atmospheric temperature and relative humidity affected nest content parameters, while sea surface temperature, atmospheric temperature, relative humidity, and precipitation were linked to the emergence patterns of turtles. Additionally, the increase in atmospheric temperature caused minor changes in the nesting timing of turtles, leading to temporal shifts in their phenology, as well as influencing incubation duration and hatchling sex ratios. Finally, blood samples collected from nesting turtles were analyzed for metal concentrations (Al, As, Ca, Cd, Cr, Cu, Fe, Hg, Mg, Ni, Pb, Zn) and polycyclic aromatic hydrocarbons (benzo(a)anthracene, benzo(a)pyrene, benzo(b)fluoranthene, benzo(k)fluoranthene, and chrysene), as well as erythrocyte nucleus anomaly frequencies. The relationships between the detected chemical pollutants, erythrocyte nucleus anomaly frequencies, and all nest content parameters were examined, and key variables influencing hatching success were identified.