Öğretmen veli iletişiminde anlık mesajlaşma aracı olarak whatsapp kullanımı
A study on the use of whatsapp as an instant messaging tool in teacher-parent communication
  1. Tez No: 928883
  2. Yazar: İLVE KUMBASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR DOĞU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖĞRETMEN VELİ İLETİŞİMİNDE ANLIK MESAJLAŞMA ARACI OLARAK WHATSAPP KULLANIMI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA İletişim, bireylerin duygu ve düşüncelerini paylaştığı bir süreçtir. Bireylerin davranışlarını şekillendirerek toplumsal, yönetimsel, örgütsel pek çok alanda düzenli bir işleyiş sağlamaktadır. İnternet teknolojisi ile yaşanan gelişmeler dijitalleşmeyi berberinde getirmiştir. Dijitalleşme ile ortaya çıkan Web 2.0, 3.0 ve 4.0 araçları, iletişimi çift yönlü işleyen bir sürece dönüştürmüştür. Dijitalleşen dünyada eğitimde bu durumdan payına düşeni almıştır. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerinden faydalanması ve istendik davranış kazanması yanında okul ile aileler arasındaki iletişimin kuvvetlenmesi de önem arz etmektedir. Dijital iletişim araçları, kişilerarası ve toplumsal iletişimi kolaylaştırdığı gibi okul, öğretmen ve veliler arasında da iletişimi kolaylaştırmaktadır. Böylece öğrencilerin gelişimi için okul ve velilerin iletişime geçmesi ve iş birliği içinde olmasını sağlamaktadır. WhatsApp uygulaması da öğretmen ve veliler arasında iletişime imkân sağlayan dijital bir araçtır. Çalışmada, öğretmen ve veliler arasında anlık mesajlaşma aracı olarak kullanılan WhatsApp uygulamasının kullanım durumunu, sağladığı olanakları ve engelleri tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla öğretmen ve velilerin WhatsApp kullanım deneyimleri hakkında inceleme yapılmıştır. Nitel yöntemin alta kategorisi olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile kodlanarak analiz edilmiş böylece öğretmen ve velilerin WhatsApp uygulamasının kullanımına ilişkin görüşleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
​A STUDY ON THE USE OF WHATSAPP AS AN INSTANT MESSAGING TOOL IN TEACHER-PARENT COMMUNICATION ​Communication is a process in which individuals share their feelings and thoughts. It ensures an orderly functioning in many social, managerial and organizational areas by shaping the behavior of individuals. Developments with internet technology have brought digitalization with them. Developments in communication with internet technology have brought about digitalization. Web 2.0, 3.0 and 4.0 tools that emerged with digitalization have transformed communication into a two-way process. In the digitalizing world, education has also had its share of this situation. In addition to students benefiting from educational activities and gaining desired behavior, it is also important to strengthen communication between the school and families. Digital communication tools not only facilitate interpersonal and social communication, but also facilitate communication between schools, teachers and parents. Thus, it ensures that schools and parents communicate and cooperate for the development of students. WhatsApp application is also a digital tool that allows communication between teachers and parents. The study aimed to determine the usage status, opportunities and obstacles of the WhatsApp application, which is used as an instant messaging tool between teachers and parents. For this purpose, an analysis was made about the WhatsApp usage experiences of teachers and parents. For this purpose, an analysis was made about the WhatsApp usage experiences of teachers and parents. Data was collected with the semi-structured interview technique, which is the subcategory of the qualitative method. The data obtained was coded and analyzed, thus trying to explain the opinions of teachers and parents regarding the use of WhatsApp application.