Patara kumsalındaki deniz kaplumbağası populasyonunun embriyolojik gelişiminin incelenmesi
Research on the embryological development of the marine turtle population on Patara beach
  1. Tez No: 77291
  2. Yazar: NAZAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 1997 yılı üreme sezonunda Patara Kumsalı'nda yuva yapan Caretta caretta populasyonunun iz ve yuva durumları ile yumurta sayılan ve yavru çıkış başarısı incelenmiş ve bu araştırmanın esas konusunu oluşturan Caretta caretta populasyonunun embriyolojik gelişimi ve bu gelişimi etkileyen faktörler hakkında bilgiler toplanmıştır. Ayrıca üreme sezonu boyunca pradatör etkisi ile kumsalın sezon boyunca değişen yapısının olumsuz etkileri de araştırılmıştır. 1 Haziran - 22 Eylül 1997 tarihleri arasında yapılan çalışmada Patara Kumsalı'na 205 adet Caretta caretta çıkışı saptanmış fakat bu çıkışların sadece 52 tanesi yuva ile sonuçlanmıştır. Bu yuvalara toplam 3769 adet yumurta bırakılmış ve bu yumurtalardan da 2107 yavru çıkmıştır. Bu yavrulardan 1638 tanesi denize ulaşabilmiştir-. Geri kalan yumurtaların bir kısmının (473 adet) döllenmemiş diğer büyük bir kısmının (819 adet) ise çeşitli embriyolojik devrelerde ölmüş embriyoları içerdiği tespit edilmiştir. Patara Kumsalı'nda 36 adet Caretta caretta yuvası üzerinde yapılan embriyolojik gelişim ile ilgili çalışmada yuvaların yuvaların kontrol kazanlarından sonra 763 ölü Caretta caretta embriyosu toplanmıştır. Bu embriyoların alındığı yuvalardan kum örnekleri alınarak kumun hava ve nem oranlan tespit edilmiştir. Böylece ekolojik faktörlerin embriyolojik gelişim ile buna bağlı olarak embriyo ölümleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca 3 yuvaya toplam 5 ısı ölçer yerleştirilerek de kuluçka süresinin önemli bir kısmında yuvalardaki sıcaklık değişimleri saptanmıştır. Patara Kumsalı'ndaki Caretta caretta yuvalarında ortalama kuluçka süresi 52.05 (45-61) gün olarak saptanmıştır. Araştırma sırasında bu kumsalda 13 Caretta caretta dişisi metal marka ile markalanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the numbers of nests, false crawls and eggs of Caretta caretta and their status were examined on Patara Beach during 1997 breeding season. Furthermore, embryonic development and the effect of environmental factors on embryonic development were investigated. Throughout the breeding season, the predator effect and the negative effect of sand movement on beach were determined as well. A total of 205 emergences were recorded with 52 resulting in nests between 1 June - 22 September. A total of 3769 eggs were counted and 2107 of them hatched. Of the hatchlings, 1638 were able to reach the sea. The rest of hatchlings were either unfertilized (473) or developmentally delayed and died in different embryologic stages (819). A total of 763 dead Caretta caretta embryos was collected from 36 nests for embryologic development study on Patara Beach. In addition, sand samples were taken from the same nests to find out the ratios of the humidity and air. Thus, the effect of ecological factors on embryologic development and embryologic mortality were determined. The temparatures of 3 nests were measured using thermocouples as well. The mean incubation period was 52.05 (range 45-61) on Patara Beach. During the research period, a total of 13 females were tagged.