Pablo de Sarasate'nin seçilmiş eserlerinin keman tekniği ve müzik estetiği açısından incelenmesi
An examination of selected works by Pablo de Sarasate in terms of violin technique and musical aesthetics
- Tez No: 928913
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TARKUM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pablo de Sarasate (1844-1908), 19. yüzyılın sonlarında hem yorumcu hem de besteci kimliğiyle klasik müzik dünyasında önemli bir figür haline gelmiş, özellikle İspanyol halk müziğinden esinlenen eserleriyle keman repertuvarında kalıcı bir yer edinmiştir. Keman tekniği gereksinimleri ve müzikal anlatım gücü açısından dikkat çeken bu eserler, keman pedagojisi ve yorumculuk pratiği açısından incelenmeye değer nitelikler taşımaktadır. Bu çalışma, Sarasate'nin müzikal mirasını ve keman edebiyatına katkılarını kapsamlı bir biçimde ele alarak, İspanyol Dansları albümünden seçilmiş 3 eserin (Malagueña Op. 21, No. 1, Endülüs Romansı Op. 22, No. 1 ve Playera Op. 23, No. 1) form ve yorum analizlerini içermektedir. Ayrıca Pablo de Sarasate'nin keman tekniğindeki virtüözite unsurları incelenmiş ve seçilmiş eserlerin zorluk dereceleri göz önünde bulundurularak keman öğrencileri için çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pablo de Sarasate (1844-1908) emerged as a significant figure in the classical music world in the late 19th century, both as a performer and a composer, securing a lasting place in the violin repertoire with his works inspired by Spanish folk music. These compositions, notable for their technical demands and expressive power, hold valuable insights for violin pedagogy and performance practice. This study comprehensively examines Sarasate's musical legacy and his contributions to violin literature, focusing on the form and interpretative analysis of three selected works from the Spanish Dances album: Malagueña Op. 21, No. 1, Andalusian Romance Op. 22, No. 1, and Playera Op. 23, No. 1. Additionally, Sarasate's innovations in violin technique and elements of virtuosity are explored, and practice recommendations are provided for violin students based on the technical challenges of the selected pieces.