Seyahat acente çalışanlarının boş zaman engellerinin incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigation of leisure barriers of travel agency employees: the case of Ankara province
- Tez No: 928914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne (TÜRSAB) bağlı A grubu seyahat acentesi çalışanlarının boş zaman aktivitelerine katılımını engelleyen faktörleri incelemektedir. Çalışmanın amacı, boş zaman engellerini belirlemek ve bunların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini analiz etmektir. Ancak, yasal kısıtlamalar nedeniyle Ankara ilindeki A grubu seyahat acentelerinde çalışan toplam personel sayısına ulaşılamamış, bu nedenle araştırma örneklemi Ankara'da faaliyet gösteren A grubu seyahat acentelerinde çalışan bireylerden oluşturulmuştur. Seyahat acentesi çalışanlarının yoğun iş temposu ve düzensiz çalışma saatleri nedeniyle zaman yönetimi konusunda sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Çalışanların rekreasyonel faaliyetlere katılımı; iş yükü, fiziksel ve ekonomik kısıtlamalar, sosyal çevre eksikliği ve bireysel motivasyon gibi faktörlerden etkilenmektedir. Turizm sektöründe boş zaman engellerine dair sınırlı sayıda akademik çalışma bulunması, bu araştırmanın önemini artırmaktadır. Veriler, literatür taraması yoluyla kitaplar, makaleler, tezler ve elektronik kaynaklardan elde edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla 7 soruluk bir form kullanılmış, boş zaman engellerini ölçmek için ise“Boş Zaman Engelleri Ölçeği-18”uygulanmıştır. Ölçek, Alexandris & Carroll, 1997:107-125) tarafından geliştirilmiş, (Gürbüz & Karaküçük, 2007:3-10). tarafından Türkçeye uyarlanmış ve (Gürbüz, Öncü, & Emir, 2020:123-124).tarafından doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular, boş zaman engellerinin bireysel ve çevresel faktörlerden büyük ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Sonuçlar, seyahat acentesi çalışanlarının boş zamanlarını daha etkin değerlendirebilmeleri için iş-yaşam dengesini destekleyici politikaların geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmaların, farklı örneklemlerle genişletilerek boş zaman engellerini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that prevent A-group travel agency employees affiliated with the Association of Turkish Travel Agencies (TÜRSAB) from participating in leisure activities. The aim of the study is to identify leisure constraints and analyze whether they vary according to demographic variables. However, due to legal restrictions, the total number of employees in A-group travel agencies in Ankara could not be determined. Therefore, the research sample consists of individuals working in A-group travel agencies operating in Ankara. It has been found that travel agency employees experience difficulties in time management due to their intense work schedules and irregular working hours. Their participation in recreational activities is influenced by workload, physical and economic constraints, lack of social environment, and individual motivation. The limited number of academic studies on leisure constraints in the tourism sector increases the significance of this research. Data were obtained through a literature review of books, articles, theses, and electronic sources. A seven-question demographic information form was used to determine the demographic characteristics of the participants. Additionally, the“Leisure Constraints Scale-18”was applied to measure leisure constraints. The scale was developed by Alexandris & Carroll (1997:107-125), adapted into Turkish by Gürbüz & Karaküçük (2007:3-10), and tested through confirmatory factor analysis by Gürbüz, Öncü, & Emir (2020:123-124). The findings indicate that leisure constraints are significantly influenced by both individual and environmental factors. The results highlight the necessity of developing policies that support work-life balance to enable travel agency employees to utilize their leisure time more effectively. Future studies are recommended to expand the sample and develop strategies to reduce leisure constraints.