Siyasetçilerde iletişim becerisi: Pazarlama iletişimi kapsamında bir araştırma
Communication skills in politicians: A research in the line of marketing
- Tez No: 928927
- Danışmanlar: DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu yüksek lisans tezi, siyasetçilerin iletişim becerilerinin pazarlama iletişimi kavramlarıyla nasıl geliştirilebileceğini ve bu becerilerin seçmen algısı, siyasal kampanya süreçleri ve siyasetçi imajı üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemektedir. Günümüz siyasetinde, iletişim becerileri, yalnızca bireysel bir yetkinlik alanı değil, aynı zamanda kurumsal ve stratejik bir yaklaşımın temel unsuru olarak değerlendirilmektedir. Pazarlama iletişimi ise bu stratejik yaklaşımların odağında yer alarak siyasetçilerin seçmenlerle daha etkili bir bağ kurmalarını ve mesajlarını daha güçlü bir şekilde iletmelerini sağlamaktadır. Çalışma, pazarlama iletişimi stratejilerinin siyasal iletişim üzerindeki rolünü kuramsal ve uygulamalı boyutlarda ele almaktadır. İlk olarak, pazarlama iletişiminin temel kavramları, araçları ve teknikleri siyasal bağlamda incelenmiş; ardından bu stratejilerin siyasetçilerin iletişim becerilerine katkıları değerlendirilmiştir. Siyasetçilerin imaj yönetiminden seçmen profillerine uygun mesajlar oluşturmaya, veriye dayalı iletişimden sosyal medya kullanımına kadar uzanan bir dizi konu derinlemesine analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca, modern siyasal iletişimde şeffaflık, kişiselleştirilmiş mesajlar, sosyal medya etkileşimleri ve birebir temas gibi unsurların seçmen algısı üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Çalışmada, Türkiye'deki farklı siyasi partilerin pazarlama iletişimi stratejileri analiz edilmiş ve bu stratejilerin iletişim becerilerine, imaj yönetimine ve seçmen algısına olan etkileri değerlendirilmiştir. Üç farklı siyasi partiye ait İstanbul'daki ilçe yöneticileri ile yürütülen görüşmeler kapsamında; 'siyasetçilerin iletişim becerileri ve pazarlama iletişimi ilişkisi', 'pazarlama iletişim stratejilerinin siyasetçi imajı ve seçmen algısı üzerindeki etkisi' ve 'pazarlama iletişimine dayalı stratejilerin mesaj iletimi üzerindeki etkisi' biçiminde üç ana başlık üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, pazarlama iletişimi kavramlarının siyasetçilerin iletişim becerilerini geliştirdiğini, seçmen algısını güçlendirdiğini ve mesajların daha etkili iletilmesini sağladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, siyasetçilerin pazarlama iletişimi stratejilerini daha bilinçli ve veriye dayalı şekilde kullanmaları hem bireysel başarılarına hem de parti hedeflerine katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak, çalışma, siyasetçilerin pazarlama iletişimi kavramlarını bilinçli ve sistematik bir şekilde kullanmalarının, modern siyasal iletişimde sürdürülebilir bir başarıya ulaşmaları için önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Tez, siyasal iletişim ve pazarlama iletişimi alanında hem akademik hem de pratik katkılar sunmayı hedeflemekte; bu alanlardaki gelecekteki çalışmalara ışık tutacak bir çerçeve sunmaktadır. Bu bağlamda, siyaset ve iletişim kesişiminde yapılan bu araştırma, siyasal kampanyaların etkinliğini artırmaya yönelik yenilikçi yaklaşımlara teorik bir dayanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines in depth how politicians' communication skills can be improved with marketing communication concepts and the effects of these skills on voter perception, political campaign processes and politician image. In today's politics, communication skills are considered not only as an individual area of competence but also as a fundamental element of an institutional and strategic approach. Marketing communication is at the center of these strategic approaches, enabling politicians to establish a more effective bond with voters and convey their messages more strongly. The study examines the role of marketing communication strategies on political communication in theoretical and practical dimensions. First, the basic concepts, tools and techniques of marketing communication were examined in the political context; Then, the contributions of these strategies to the communication skills of politicians were evaluated. A number of issues ranging from image management of politicians to creating messages appropriate to voter profiles, from data-based communication to the use of social media have been analyzed in depth. The study also discussed the impact of elements such as transparency, personalized messages, social media interactions and one-on-one contact in modern political communication on voter perception. In the study, the marketing communication strategies of different political parties in Turkey were analyzed and the effects of these strategies on communication skills, image management and voter perception were evaluated. Within the scope of the interviews conducted with district administrators of three different political parties in Istanbul, an evaluation has made under three main headings: 'the relationship between politicians' communication skills and marketing communication', 'the impact of marketing communication strategies on politician image and voter perception' and 'the impact of marketing communication-based strategies on message delivery'. The results of the research reveal that marketing communication concepts improve the communication skills of politicians, strengthen voter perception and ensure that messages are conveyed more effectively. In this context, politicians' use of marketing communication strategies in a more conscious and data-based manner will contribute to both their individual success and party goals. As a result, the study reveals that it is important for politicians to use marketing communication concepts consciously and systematically to achieve sustainable success in modern political communication. The thesis aims to make both academic and practical contributions in the field of political communication and marketing communication; It provides a framework that will shed light on future studies in these areas. In this context, this research at the intersection of politics and communication provides a theoretical basis for innovative approaches to increase the effectiveness of political campaigns. Keywords Politician, communication skills, political communication, marketing communication, voter perception, campaign strategies.