Laser micro drilling of de laval nozzles using a hybrid hexapod system
Hibrit hekzapod sistemi kullanarak lazer ile de laval nozullerin işlenmesi
  1. Tez No: 928937
  2. Yazar: AYKUT BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda bilim ve teknolojinin en çok yoğunlaştığı konulardan biri olan minyatürleşme, makroskobik ölçekli mühendislik bileşenlerinin mikroskobik ölçekte kullanılmasını mümkün kılmıştır. Bu ölçekteki bileşenler oldukça küçük olmalarının yanında karmaşık geometrilere sahip olabilirler. Bu nedenle, bu tür bileşenlerin üretilmesi veya mevcut olanların işlenmesi için hassas imalat kurulumları gereklidir. Mikro uyduların itki sistemlerinde kullanılan mikro de Laval nozülleri bu tür bileşenlere örnek olarak verilebilir. Bu tezde, hibrit bir hexapod kullanılarak, serbest form yüzeylere sahip bileşenlerin nanosaniye lazer ile delinmesini ve düzlemsel yüzeylere sahip bileşenlerde açılı delme işlemlerinin yapılmasını sağlayan bir yöntem sunulmuştur. Ayrıca, mikro de Laval nozüllerin üretimi için yenilikçi bir yöntem geliştirilmiştir. Mikro de Laval nozüller için geliştirilen yöntemde, lazer gücü, lazer frekansı, tarama hızı, döngü sayısı ve dönüş hızı gibi parametrelerin nozül geometrisi ve morfolojisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, mikro de Laval nozüller için kritik olan throat çapı, outlet çapı ve outlet yarı açı gibi geometrik parametrelerin literatürdeki gereksinimleri karşıladığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen yöntemin mikro de Laval nozüllerin tek adımda ve düşük maliyette üretilmesi için potansiyel bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Gelecekte, pratik uygulamalarda kullanılmak üzere, üretilen nozüllerin yan duvar pürüzlülüğünün en aza indirilmesi ve yöntemin otomasyonu üzerine çalışılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, miniaturization, one of the most intensely focused topics in science and technology, has enabled the use of macroscale engineered components at the microscale. Although components at this scale are extremely small, they can exhibit complex geometries. Therefore, precise manufacturing setups are required for their production or for processing existing ones. An example of such components is micro de Laval nozzles, which are used in the propulsion systems of micro-satellites. In this thesis, a novel method is presented for the production of micro de Laval nozzles, in addition to a method that enables drilling on freeform surfaces using a nanosecond laser and performing angled drillings on planar surfaces, all facilitated by a hybrid hexapod. The effects of parameters such as laser power, laser frequency, scan speed, number of loops, and rotation speed on the geometry and morphology of the nozzle were investigated for the method developed for micro de Laval nozzles. Experimental results demonstrated that critical geometric parameters for micro de Laval nozzles, such as throat diameter, outlet diameter, and outlet half angle, meet the requirements specified in the literature. The findings suggest that the developed method has the potential to provide a single-step, cost-effective solution for fabricating micro de Laval nozzles. In the future, efforts will focus on minimizing the sidewall roughness of the produced nozzles and automating the method for practical applications.