Samsun'da süs bitkileri yetiştiriciliği ve potansiyelinin araştırılması
A research study on growing and potential of ornamental plants in -Samsun
  1. Tez No: 928939
  2. Yazar: HAMİT BOZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN GÜRSEL ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, Samsun ili ve ilçelerinin iklim verileri ile süs bitkileri yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Antalya Kumluca, Yalova ve Hollanda Lisse bölgesi iklim verilerini karşılaştırarak, Samsun ve ilçelerinde hangi süs bitkisinin hangi ilçede yetiştiriciliğinin daha uygun olacağını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Samsun ve ilçeleri ile Antalya Kumluca ve Yalova'nın 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ait aylık ortalama sıcaklık, aylık ortalama nispi nem, aylık toplam yağış miktarı, aylık maksimum sıcaklık ve aylık minimum sıcaklık verileri Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü'nden alınmış olup, Hollanda'nın Lisse bölgesinin iklim verilerine web üzerinden ulaşılmıştır. İklim verileri açısından Samsun Merkez ve Bafra ilçesinin kesme çiçek üretiminde Antalya Kumluca bölgesi ile uyumlu olduğu, iç ve dış mekan bitki yetiştiriciliğinde Samsun Merkez ve Bafra ilçesinin Yalova ile uyumlu olduğu, çiçek soğanı üretiminde Hollanda'nın Lisse bölgesinin Ladik ilçesi ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Anket çalışmaları Samsun ve ilçelerinde 13 işletme ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Süs bitkileri üretimi ile uğraşan işletmecilerin sektöre ait güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri mevcut durum tespiti ve ne şekilde geliştirilebileceği ile ilgili SWOT analizi yapılmıştır. Sonuç olarak kesme çiçek, iç mekan, dış mekan ve çiçek soğanı üretimi için Samsun ve ilçelerinin iklim verileri değerlendirildiğinde iklim verilerinin yetiştiricilik için uygun olduğu, bölgenin geleceğe yönelik potansiyeli olduğu tespit edilmiştir. Üreticilerin en büyük probleminin nakliye giderleri, nakliye kayıpları ve yıl içi süs bitkileri fiyatlarının çok değişken olduğu görülmektedir. Süs bitkilerine devlet desteklerinin artırılması, nitelikli iş gücünün oluşması ve üreticileri bilinçlendirecek seminer ve konferansların yapılması Samsun bölgesinde sektörün güçlenerek büyümesini sağlayacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out in order to determine which ornamental plants would be more suitable for cultivation in which district in Samsun and its districts by comparing the climate data of Samsun province and its districts with the climate data of Antalya Kumluca, Yalova and Netherlands Lisse region, where ornamental plants are grown intensively. Monthly average temperature, monthly average relative humidity, monthly total precipitation amount, monthly maximum temperature and monthly minimum temperature data of Samsun and its districts and Antalya Kumluca and Yalova for the years 2017, 2018, 2019, 2020 and 2021 from Samsun Meteorology 10th Regional Directorate. The climate data of the Lisse region of the Netherlands were accessed via the web. In terms of climate data, it has been determined that Samsun Center and Bafra district are compatible with Antalya Kumluca region in cut flower production, Samsun Center and Bafra district are compatible with Yalova in indoor and outdoor plant cultivation, and are compatible with Ladik district of the Lisse region of the Netherlands in flower bulb production. Survey studies were conducted through face-to-face interviews with 13 businesses in Samsun and its districts. A SWOT analysis was conducted to determine the current situation and how it could be improved, with the operators dealing with the production of ornamental plants stating the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the sector. As a result, when the climate data of Samsun and its districts were evaluated for cut flower, indoor and outdoor and flower bulb production, it was determined that the climate data were suitable for cultivation and the region had potential for the future. It seems that the biggest problems of producers are transportation costs, transportation losses and the fact that ornamental plant prices vary greatly throughout the year. It has been determined that increasing state supports for ornamental plants, creating a qualified workforce and holding seminars and conferences to raise awareness of producers will ensure the strengthening and growth of the sector in the Samsun region.