Çarşamba ovasında doğal yayılış gösteren Sedum pallidum türünün çatı bahçesinde kullanım olanaklarının araştırılması
A study on growing techniques of Sedum pallidum species from flora of Çarşamba plain for roof gardens
  1. Tez No: 573771
  2. Yazar: OKTAY KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN GÜRSEL ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sedum pallidum türü yıl boyu yayılış gösteren, bulunduğu alanı hızla kaplayarak zemini sıkça örten, çok yıllık otsu, sukkulent bitkilerdir. Yüzeysel köklü olan ve çatı bahçelerinde kullanılan bu türde en uygun ortam derinliği ile sulama sıklığının belirlenmesi bitki gelişimi açısından önemlidir. Bu çalışmada Samsun ili Çarşamba florasında doğal yayılış gösteren sera ve çatıda yetiştirilen Sedum pallidum türünde ortam derinlikleri ile sulama sıklıklarının bitki büyüme ve gelişmesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bitkiler, sera ve çatıda 3 farklı ortam derinliği (3, 6 ve 9 cm) ve sulama rejiminde (1, 2 ve 4 hafta) yetiştirilmiştir. Araştırmada bitki sürgün sayısı ve boyu, bitki yumağı eni, yaprak sayısı ve boyu, oransal yaprak ağırlığı (OYA) ve oransal gövde ağırlığı (OGA) parametreleri incelenmiştir. Sulama sıklığının azalmasıyla sürgün sayısı ve boyu, bitki yumağı eni, yaprak sayısı ve boyu azalış gösterirken, OYA ve OGA'da artışlar saptanmıştır. Ortam derinliğinin artmasıyla ise sürgün sayısı ve boyu, bitki yumağı eni, yaprak sayısı ve boyu artış göstermiştir. Ortam derinliğinin OYA ve OGA üzerine etkisi olmamıştır. En yüksek sürgün sayısı sulama sıklığı bakımından 186 adet ile 1 hafta aralıklarla sulanan bitkilerden, ortam derinliği bakımından ise 182 adet ile 9 ve 6 cm ortam derinliğinden elde edilmiştir. Sürgün sayısı ve boyu, bitki yumağı eni, yaprak sayısı ve boyu bakımından sera ve çatı ortamları arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Çatıda yetiştirilen bitkilerin sürgün sayısı ve boyu ile bitki yumağı eni serada yetiştirilenlere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Aksine serada yetiştirilen bitkilerin yaprak sayısı ve boyu, çatıdakilere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. OYA ve OGA bakımından ise sera ve çatı ortamları benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sedum pallidum is a perennial, herbaceous, succulent plant, spreads throughout the year and covers the ground rapidly. Determination of the optimal media depth and irrigation regime is important for the plant growth of this shallow-rooted species which is used in the green roof. In this study, the effects of different media depth and irrigation regime on plant growth of Sedum pallidum is naturally grown Çarşamba Plain of Samsun were investigated. Sedum pallidum were planted in the greenhouse and roof by using 3 media depth (3, 6 and 9 cm) and 3 irrigation regimes (1, 2 and 4 weeks). Effects of media depth and irrigation regime on the shoot numbers and length, horizontal vegetative coverage, leaf numbers and length, leaf weight ratio (LWR) and stem weight ratio (SWR) of Sedum pallidum were determined. The shoot numbers and length, horizontal vegetative coverage, leaf numbers and length were decreased but LWR and SWR were increased by decreasing irrigation regime. Increasing media depth resulted in increase of shoot numbers and length, horizontal vegetative coverage, leaf numbers and length. There was no effect of media depth on LWR and SWR. The highest shoot number was obtained from 1 week irrigation regime with 186, 9 and 6 cm media depth with 182. There were significant effects of greenhouse and roof garden on shoot numbers and length, horizontal vegetative coverage, leaf numbers and length. The shoot numbers and length, horizontal vegetative coverage of sedums grown in roof were found higher than greenhouse. Leaf numbers and length were found higher in greenhouse. There were no effect of greenhouse and roof garden on LWR and SWR.