Uluslararası yatırım hukukunda ev sahibi devletin tam koruma ve güvenlik yükümlülüğü
The full protection and security obligation of the host state under international investment law
- Tez No: 928940
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Uluslararası yatırım hukuku öğretisi ve uygulamasında sıklıkla karşılaştığımız, yabancı yatırımcı lehine üstlenilen tam koruma ve güvenlik yükümlülüğü kapsamındaki ihlallerde ev sahibi devletin nasıl sorumlu tutulabileceği meselesi araştırmanın ana sorusunu teşkil etmektedir. Ev sahibi devletin yabancı yatırımcıyı korumak ve yatırımların güvenliğini sağlamak amacıyla tüm gerekli ve mümkün tedbirleri almayı üstlendiği kabulüne tam koruma ve güvenlik yükümlülüğü denir. Uygulamada her ne kadar yaygın biçimde incelenen başlıklardan biri dahi olsa, kavramın öğretide ve içtihatlarda kuramsal zemininin çoğu zaman isabetle belirlenemediği ve bu sebeple farklı yorumlarla ele alındığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla tam koruma ve güvenlik yükümlülüğünü konu alan tahkim yargılamaları birbirinden çok farklı sonuçlar vermeye müsait durumdadır. Bu durum ise devletlerarası ilişkileri, uluslararası ekonomik düzeni, özellikle günümüzde sayısı artmaya başlamış silahlı çatışma veya iç karışıklık yaşayan bölgelerde istikrarı sağlama çabalarını olumsuz etkilemekte ve de devlet sorumluluğunun isabetle tespit edilememesi sebebiyle oluşan hukuki belirsizlik ortamı uluslararası hukuk düzeninin aleyhine sonuçlar meydana getirmektedir. Bu çalışma, tam koruma ve güvenlik yükümlülüğünün hukuk öğretisindeki esaslarını analiz edip tahkim yargılamalarındaki değerlendirmeler ve sonuçları tetkik etmek suretiyle, kavram üzerindeki kuramsal belirsizliğin kaldırılarak tanımlanmasını, kavramın kapsamının çizilmesini ve de hukuki niteliği saptanarak ev sahibi devlet sorumluluğuna gidilebilecek hukuki zemini tarif etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, öğreti temelli hukuk analizi ve karar analizi yöntemlerine başvurulmuştur; bunun yanında, kavramın uluslararası yatırım hukukuna girme sürecini göstermeye ve uluslararası teamül hukuku ile ilişkisini incelemeye katkı sağladığı ölçü ile sınırlı kalmak üzere hukuki tarih araştırması yönteminden yararlanılmıştır. Tam koruma ve güvenlik yükümlülüğünün, tahkim organlarının ifade ettiği şekli ile“geleneksel tasavvuru”ve“tarihsel gelişimi”ile algılanması gerektiği ve uyuşmazlık konusuna uygulanacak yatırım andlaşmasında yazılı bir biçimde hiç yer almamış olsa dahi uluslararası teamül hukukundan doğduğu, fiziki koruma ve hukuki koruma ödevlerini kapsadığı, özellikle istimlak (expropriation) ve adil ve hakkaniyetli muamele yükümlülüğü (fair and equitable treatment) ile karıştırıldığı, yükümlülüğün nihayetinde due diligence/-hakkı ile- özen yükümlülüğü niteliğinde olduğu, yükümlülüğün ihlalini tespitte nesnel özen yükümlülüğünü işaret eden hukuki ölçülerin yerini öznel özen yükümlülüğünü sonuçlayacak hukuki ölçülerin almaya başladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main research question is constituted by the issue of to what extent the host state is deemed responsible in the occasion of a breach within the scope of full protection and security obligation undertaken in favor of foreign investors, a situation that is frequently encountered in the doctrine and practice of international investment law. The full protection and security obligation is the acceptance that the host state is obligated to take all accessible and necessary measures to protect foreign investors and to maintain the security of their investments. Despite the fact that it is a widely discussed subject in arbitrational practice, it is frequently observed that the theoretical foundation of the concept in doctrine and jurisprudence is not precisely determined, resulting in varying interpretations. Therefore, arbitration proceedings on the full protection and security obligation are likely to yield differing results. This situation adversely affects interstate relations, the international economic order, and especially the efforts to ensure stability in regions experiencing armed conflicts or internal turmoil, the number of which has started to increase today, and the legal uncertainty environment created due to the failure to accurately determine state responsibility results against the international law order. This study, by analyzing the basis of the full protection and security obligation in the legal doctrine and examining the assessments and conclusions in arbitration proceedings, aims to define the concept by clarifying the theoretical uncertainty, to outline its scope, to determine its legal nature and to describe the legal ground on which the host state responsibility can be established. For this purpose, doctrinal legal research and case law methods were used; in addition, the legal historical legal research method was used to the extent that it contributed to showing the process of the concept's entry into international investment law and examining its relationship with customary international law. It has been concluded that the full protection and security obligation should be perceived with its“traditional conception”and“historical development”as expressed by the arbitrational tribunals, and that it emerges from customary international law even if it has never been included in a written form in the investment treaty to be applied to the subject of the dispute, that it covers physical protection and legal protection duties, that it has been confused especially with expropriation and fair and equitable treatment obligations, that the obligation is ultimately in the nature of due diligence obligation, and that the legal criteria indicating the objective due diligence obligation in determining the breach have begun to be replaced by legal criteria resulting in the subjective due diligence obligation.