Exploring emotional flow in dyadicinteractions: a study of contextual andnon-contextual sentiment models in turkishcouple dialogues
Duygusal akışın ikili etkileşimlerde keşfi: türk çift diyaloglarında bağlamsal ve bağlamsal olmayan duygu modelleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 928941
  2. Yazar: ESMA NAFİYE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DEMİROĞLU, PROF. DR. OLCAY TANER YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Türkçe'deki konuşma duygu analizine yönelik özel olarak hazırlanmış“Çift Diyaloğu”veri setini tanıtmaktadır. Veri seti, duygu değişimlerini ve kişiler arası etkileşimleri yansıtacak şekilde titizlikle anotlanmış 118 çiftin konuşmasından oluşan 14.294 ifadeyi içermektedir. Çalışma, iki temel modelleme yaklaşımını karşılaştırmaktadır: Bağlam Dışı Model ve Bağlamsal Model. Bağlam Dışı Model, ifadeleri bağımsız olarak ele alır ve konuşma dinamikleri ile duygu ilerlemesinin inceliklerini göz ardı eder. Bu model, Türkçe'nin eklemeli ve morfolojik olarak karmaşık yapısını hesaba katmak için çeşitli kelime formları ve duygu analizi için gerekli olan olumsuzlama eklerini içeren detaylı bir morfolojik analiz yapar. Buna karşılık, Bağlamsal Model, BERT, GPT-3.5 Turbo, Llama 2 ve GPT-4 gibi son teknoloji Büyük Dil Modellerini (LLM'ler) ve ayrıca DialogueRNN gibi yapıları kullanır. Bu yaklaşım, özellikle önceden eğitilmiş ve ince ayar yapılmış Türkçe BERT kullanarak, gelişmiş gömme teknikleri ve ince ayar ile geliştirilmiş yöntemlerle diyalogların sıralı ve ilişkisel boyutlarını dikkate alır. Bağlamsal Model, istatistiksel testlerle doğrulanan 9.98\%'lik bir artışla, Bağlam Dışı Model'den önemli ölçüde daha iyi performans gösterir. Bu araştırma, LLM'lerin Türkçe konuşma duygu analizinde uygulanmasını öncü niteliğinde olup, çift diyaloglarındaki karmaşık duygusal ipuçlarının yakalanmasında bağlamsal anlayışın önemini vurgular. Çeşitli dilbilimsel bağlamlarda duygu analizine yönelik gelecekteki araştırmalar için sağlam bir temel oluşturur.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces the“Couple Dialogue”dataset, tailored for analyzing conversational sentiment in Turkish. The dataset includes 14,294 utterances from 118 couple conversations, each meticulously annotated to reflect sentiment shifts and interpersonal interactions. The study contrasts two primary modeling approaches: the Non-Contextual Model and the Contextual Model. The Non-Contextual Model treats utterances in isolation, neglecting the intricacies of conversational dynamics and sentiment progression. This model incorporates an in-depth morphological analysis to account for the agglutinative and morphologically complex nature of the Turkish language, including diverse word forms and negation morphemes essential for sentiment analysis. Conversely, the Contextual Model leverages cutting-edge Large Language Models (LLMs) such as BERT, GPT-3.5 Turbo, Llama 2, and GPT-4, in addition to structures like DialogueRNN. This approach considers the sequential and relational dimensions of dialogues through prompt-based, fine-tuned, and embedding-based methods, with a focus on advanced embedding techniques and fine-tuning, particularly using pre-trained and fine-tuned Turkish BERT. The Contextual Model significantly outperforms the Non-Contextual Model, with a 9.98\% enhancement in Weighted F1 scores, as validated by statistical tests. This research not only pioneers the application of LLMs in Turkish conversational sentiment analysis but also emphasizes the importance of contextual comprehension in discerning complex emotional nuances in couple dialogues. It establishes a strong foundation for future research in sentiment analysis within linguistically diverse contexts.