Application of a multi period multi retailer price decision and inventory allocation model
Çok periyotlu çok perakendecili fiyat karar ve envanter tahsis modelinin uygulaması
  1. Tez No: 928972
  2. Yazar: İREM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tedarik zinciri kısıtlamaları ve ekonomik belirsizlikler altında, etkili dinamik fiyatlandırma stratejileri ve optimal envanter tahsisi, tedarikçi-perakendeci sistemleri için operasyonel başarının kritik belirleyicileri olarak öne çıkmıştır. Kâr optimizasyonu yapan ortak problemler literatürde kapsamlı bir şekilde incelenmiş olsa da perakende noktası bazlı teslim süreleri, kar fonksiyonundaki kayıp satış maliyetleri ve envanter kapasite seviyeleri içeren bütünleşik bir model ile uygulamalar için bir boşluk bulunmaktadır. Bu tezde, mevcut çok dönemli çok perakendecili kar optimizasyonu modeli bu hususlar dikkate alınarak genişletilmiştir. Dinamik stratejiler için distribütör satış kanalının operasyonel avantajlarından yararlanılarak genişletilmiş model üzerinde uygulamalı bir çalışma yapmak için gerçek hızlı tüketim şirketi verileri kalibre edilmiştir. Şirket verileri kullanılarak yapılan ampirik analiz, perakendeci kapasite kısıtlamalarının artan nakliye maliyetleri altında sınırlayıcı bir faktör olarak hareket ettiğini ve tedarik zinciri maliyet oranlarına bağlı olarak kâr etkilerinin 1.01%'e kadar ulaştığını ortaya koymaktadır. Tam dinamik fiyatlandırma stratejisinin toplam kâr üzerindeki etkisinin 1.61%'e kadar çıktığı tespit edilmiştir. Sentetik veri deneyleri, artan birim kayıp satış maliyetleri ve uzun teslim sürelerinin, başlangıçtaki donmuş dönemlerde daha geniş fiyat aralıkları ve yüksek fiyatlandırma ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Toplam kârın, daha yüksek birim kayıp satış maliyetleri altında azaldığı görülmektedir. Sonuçlar, farklı teslim süreleri arasında toplam kârın karşılaştırılmasının model parametreleri nedeniyle doğrudan olamayacağını gösterirken, yetersiz başlangıç perakendeci stoklarının daha uzun teslim süreleri için daha düşük toplam kâra neden olduğunu göstermektedir. Uzun teslim süreleri erken tahsis kararları gerektirmekte ve dinamik iş ortamlarında kârlılığı etkileme potansiyeline sahiptir. Model uzantıları, donmuş dönemlerde fiyatlandırma ve tahsis kararlarını önemli ölçüde etkilemekte, bu da esnek sistemlerin toplam karı tüm stratejiyi revize etmek yerine kısa vadeli ayarlamalar yoluyla etkin bir şekilde telafi edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Effective dynamic pricing strategies and optimal inventory allocation have emerged as crucial drivers for operational success for vendor-retailer systems under supply chain constraints and economic uncertainties. Joint problems optimizing profit have been extensively studied in the literature while a gap remains for applications within a unified model with retailer specific warehouse to retailer lead times, lost sales costs as a cost component and inventory capacity levels. In this thesis, an existing multi period multi retailer profit optimization model is extended with these considerations. Real FMCG company data are calibrated to perform an industry application on the extended model leveraging their distributor sales channel's relevant practices and operational advantages for dynamic strategies. Empirical analysis using company data reveals that retailer capacity constraints act as a limiting factor under increasing transportation costs, with profit impacts ranging up to 1.01%, depending on supply chain cost ratios. The impact of fully dynamic pricing strategy on total profit is found to be up to 1.61%. Experimental results using synthetic data indicate that increased unit lost sales costs and longer lead times correlate to broader range of prices and elevated prices during initial frozen periods. Total profit is seen to be decreased under higher unit lost sales costs. Results indicate that straightforward comparison of total profit among different lead times is not straightforward due to complex trade-offs between model parameters. Nevertheless, insufficient initial retailer inventories result in lower total profit for longer lead times as longer lead times make it difficult for the model to compensate lost sales. Longer lead times require earlier allocation decisions, potentially impacting profitability in dynamic business environments. Model extensions significantly influence pricing and allocation decisions during frozen periods, suggesting that flexible systems can effectively compensate total profit through short-term adjustments rather than wholesale strategy revisions.