Yöresel yemeklerin gastronomi turizmine katkısının yerel işletmeler tarafından değerlendirilmesi: Trabzon ili örneği
Evaluation of the contribution of local dishes to gastronomy tourism by local businesses: The example of Trabzon province
- Tez No: 928973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇULLU KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sahip olduğu kültürel ve doğal zenginlikleri ile yerli ve yabancı turistleri cezbeden Trabzon, yöresel mutfağıyla da ön plana çıkmaktadır. Doğadaki yeşilin yemeklere yansıdığı yöresel mutfakta farklı yöresel ürünler ve yemekler turistler tarafından ilgi görmektedir. Araştırmada Trabzon'un az bilinen yöresel yemeklerinin gastronomi turizmine katkısının yerel işletmeler tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı, işletmelerde yöresel ürün çeşitliliğini sağlamak, yörenin az bilinen yöresel yemeklerini ön plana çıkarmak ve turizme kazandırmaktır. Araştırma Trabzon'un Merkez Ortahisar İlçesi ve Akçaabat ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Trabzon'da yöresel yemek sunan yerel işletmelerde çalışan 10 katılımcı ile görüşme sağlanmış ve 10 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veri toplanmıştır. Araştırma verileri hem yerli hem yabancı turistler açısından değerlendirilmiştir. Verilen cevaplar ve elde edilen sonuçlara göre, işletmelerde servis edilen yöresel yemeklerin müşteri talebine göre belirlendiği, Trabzon yerel mutfağının yeterince etkin kullanılmadığı, işletmelerde yöresel yemek sunumunun yalnızca coğrafi işaret almış ya da ön plana çıkmış yöresel yemeklerle sınırlı kaldığı, az bilinen yöresel yemeklerin çok azının işletmelerde servis edildiği belirlenmiştir. Trabzon'da alışılmış yemeklerin dışına çıkılarak işletmelerde yöresel yemek çeşitliliğinin sağlanmasının gastronomi turizmine olumlu katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trabzon, which attracts local and foreign tourists with its cultural and natural riches, also stands out with its local cuisine. Different local products and dishes attract attention from tourists in the local cuisine, where the greenness of nature is reflected in the dishes. The aim of the research is to evaluate the contribution of Trabzon's little-known local dishes to gastronomy tourism by local businesses. The aim of the study is to ensure local product diversity in businesses, to highlight the lesser-known local dishes of the region and to introduce them to tourism. The research was carried out in the Central Ortahisar District and Akçaabat district of Trabzon. In the study, 10 participants working in local businesses serving local food in Trabzon were interviewed and data was collected with a semi-structured interview form consisting of 10 open-ended questions. The research data was evaluated from the perspective of both domestic and foreign tourists. According to the answers given and the results obtained, the local dishes served in the businesses are determined according to customer demand, the local cuisine of Trabzon is not used effectively enough, the presentation of local food in the businesses is limited to only the local dishes that have received geographical indication or are prominent, and very few of the lesser-known local dishes are served in the businesses. has been determined to be served. It is believed that going beyond the usual dishes in Trabzon and providing local food diversity in businesses will make a positive contribution to gastronomy tourism.