Tiyatroda alt türler ve çağdaş tiyatroda yansımaları
Subgenres in theatre and their reflections in contemporary theatre
  1. Tez No: 928971
  2. Yazar: MEHMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tiyatro taklit, eylem ve toplu katılımla gerçekleşen bir sanattır. Seyirci önünde temsil gerçekleştiğinde tamamlanır. Seyircinin zorunlu varlığı, tiyatroya aynı zamanda sosyolojik bir boyut katar. Tiyatronun ne ve nasıl olduğunun yanı sıra, neyin tiyatro olup olmadığı gibi değerlendirmeler, sadece bir sanat dalı olarak değil aynı zamanda kültürel bir performans olarak da ele alınmasını zorunlu kılar. Bu yaklaşım, türleri ve tanımlamaları yeninden yapılandırır. Bu bağlamda çalışma, tiyatroyu kültürel bir performans olarak da ele alıp, 1880-1960 arasında gelişim gösteren kabare, müzikhol, burlesk, varyete, minstrel, revü ve sirk gibi alt türleri hem sanatsal hem de kültürel açıdan çok yönlü olarak incelemeyi amaçlamıştır. Alt türlerin tiyatro tarihinde görünür hale geldiği ilk nokta tarihsel avangardlar ile olan etkilişimdir. Cabaret Voltaire'de başlayan bu temas, alt türlere ait biçimsel tekniklerin avangardlar tarafından ödünç alınması ile sonuçlanır. Alt tür ana akım etkileşiminin ikinci yansıması, çağdaş tiyatrodaki politik sahne pratiklerinde görülür. Üçüncü görünüm, çağdaş yazar ve yönetmenlerin eserlerinde estetik stratejinin görselleşmesinde ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın odaklandığı temel nokta çağdaş tiyatroda ana akım ile alt türler arasında olan etkileşimin oyun metinlerine ve sahnelemelere yansımalarını saptamaktır. Bu bağlamda ana akımda yer alan çeşitli oyunlar ve belirli yönetmenlerin çalışmaları incelenmiş, alt türlere ait unsurların oyunlarına yansımaları örneklerle tartışılmıştır. Çalışma, metin odaklı tiyatro tarih yazımında, alt türlerin ana akıma olan etkilerinin yeterli derecede ele alınmamış olmasına dikkat çekmektedir. Tiyatronun tarihi gelişimi, kültürel pratikler bağlamında incelendiğinde, daha geniş bir açıyla tartışılmasını gerekli kılmaktadır. Buradan yola çıkarak bu çalışma, tiyatro tarihi incelemelerinde alt türleri de dâhil eden alternatif bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
Theatre is an art form that manifests through imitation, action, and collective participation. It is only completed when the performance takes place in front of an audience. The obligatory presence of the audience adds a sociological dimension to theatre. Beyond exploring what theatre is and how it functions, the consideration of what qualifies as theatre necessitates its examination not only as an art form but also as a cultural performance. This approach redefines genres and classifications. Within this framework, this study aims to analyze theatre as a cultural performance, focusing on alternative forms such as cabaret, music hall, burlesque, vaudeville, minstrel, revue, and circus that developed between 1880 and 1960, from both artistic and cultural perspectives. The first notable appearance of alternative forms in theatre history is their interaction with historical avant-garde movements. This interaction, which began with Cabaret Voltaire, resulted in the avant-gardes borrowing stylistic techniques from these alternative forms. The second manifestation of the interaction between alternative forms and mainstream theatre can be observed in the political stage practices of contemporary theatre. The third dimension emerges in the visualization of aesthetic strategies in the works of modern playwrights and directors. The primary focus of this study is to identify the reflections of the interaction between mainstream theatre and alternative forms in contemporary theatrical texts and stage practices. In this context, various plays from mainstream theatre and the works of specific directors have been analyzed, and the incorporation of elements from alternative forms into these plays has been discussed with examples. This study emphasizes that the influences of alternative forms on mainstream theatre have not been sufficiently addressed in text-focused theatre historiography. When the historical development of theatre is examined within the context of cultural practices, a broader perspective is required. Building upon this foundation, this study proposes an alternative approach to theatre historiography that incorporates alternative forms.