Türkiye'de modernleşme sürecinin izlerini çocuk dergileri üzerinden takip etmek: 1928-1938
To follow the modernization process in Türkiye through children's magazines: 1928-1938
  1. Tez No: 928975
  2. Yazar: YASEMİN GÜLŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Yeni modern bir ulusun temelinin atılması zordur. Ama bu temelin atılmasından daha da zor olan ise halka ulus devlet kavramının ve yönetim şeklinin anlatılmasıdır. Bu zor süreçte ulusun temelini oluşturan konuların başında eğitim kurumlarındaki modernleşme çerçevesindeki kazanımlar ve okuryazarlık gelir. Kurtuluş Savaşı ile başlayan yeni modern ulus devlet süreci; Cumhuriyetin ilanı, iktisat kongreleri, harf devrimi ve eğitim politikaları ile belirlenir. Yeni alfabeye geçilmesi, okuryazarlığın arttırılması, öğretmenlerin yetiştirilmesi, okullaşma bu dönemin öncelikleri arasındadır. Kurtuluş Savaşından çıkan ülkenin sınırlı kaynak, sanayi ve üretim şartlarında bile eğitme öncelik verilir. Eğitim alanında kullanılan kitap ve dergiler çocukların okuryazarlığı ve eğitimi açısından önemli materyallerdir. En az kitaplar kadar okunan dergiler dönemin eğitim materyalleri arasındadır. Bu çalışmanın evrenini 1928-1938 yılları arasında çıkmış olan çocuk dergileri, örneklemini ise Çocuk Sesi, Çocuk, Çocuk Duygusu ve Cumhuriyet Çocuğu dergileri oluşturmaktadır. On yıllık süreçte çıkan dört çocuk dergisinin 645 sayı, 11.599 sayfa ve 14.384 içeriğinin incelendiği çalışmada nitel yöntem olan göstergebilimsel analiz kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is difficult to lay the foundation of a new modern nation. But even more difficult than laying this foundation is explaining the concept of the nation-state and the form of government to the public. In this difficult process, the main issues that form the nation's foundation are the achievements within the framework of modernization in educational institutions and literacy. The new modern nation-state process that started with the War of Independence is determined by the declaration of the Republic, economic congresses, the alphabet revolution, and education policies. The transition to the new alphabet, increasing literacy, training teachers, and schooling are among the priorities of this period. Priority is given to education even in the limited resource, industry, and production conditions of the country that emerged from the War of Independence. Books and magazines used in the field of education are important materials in terms of children's literacy and education. Magazines that are read at least as much as books are among the educational materials of the period. The universe of this study is children's magazines published between 1928 and 1938, and the sample is Çocuk Sesi, Çocuk, Çocuk Duygusu, and Cumhuriyet Çocuğu magazines. In the study in which 645 issues, 11,599 pages, and 14,384 contents of four children's magazines published in ten years were examined, the qualitative method of semiotic analysis was used.