Haçlı Seferleri esnasında doğal afetler ve salgın hastalıklar (1096-1291)
Natural disasters and epidemics during the Crusades (1096-1291)
  1. Tez No: 928989
  2. Yazar: HALİL RAHMAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarih boyunca doğal afetler, insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden biri olmuştur. Depremler başta olmak üzere yangın, kuraklık, kıtlık, sel ve salgın hastalıklar, insan yaşamını derinden etkileyen doğal felaketler arasında yer almaktadır. Bu tür afetler, toplumlar üzerinde ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda ciddi olumsuz etkiler bırakmıştır. Bu çalışmada, yaklaşık iki yüzyıllık bir zaman dilimi içinde gerçekleşen Haçlı seferleri sırasında meydana gelen doğal afetler ve salgın hastalıkların hem Haçlı orduları hem de bölge halkı üzerindeki etkileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Doğal felaketler ve salgın hastalıklar, yalnızca Haçlıların lojistik ve askeri kapasitesini olumsuz yönde etkilemekle kalmamış, aynı zamanda seferlerin genel stratejisini, ilerleyişini ve nihai sonuçlarını da büyük ölçüde şekillendirmiştir. Özellikle şiddetli kuraklıklar, depremler, yangınlar ve salgın hastalıklar, Haçlıların büyük kayıplar vermesine neden olmuştur. Çalışmada, bu felaketlerin Haçlı seferleri üzerindeki sosyal, ekonomik ve demografik etkileri kronolojik bir yaklaşımla ele alınmış; Haçlılar ve Müslümanların bu afetlere karşı verdikleri tepkiler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, natural disasters have been among the greatest threats faced by humanity. Earthquakes, wildfires, droughts, famines, floods, and epidemics are among the natural calamities that have profoundly affected human life. Such disasters have had severe economic, social, and political consequences for societies. This study examines in detail the natural disasters and epidemics that occurred during the approximately two-century-long period of the Crusades and their impact on both the Crusader armies and the local populations. These calamities not only adversely affected the logistical and military capacities of the Crusaders but also significantly shaped the overall strategy, progress, and ultimate outcomes of the campaigns. In particular, severe droughts, earthquakes, fires, and epidemics caused substantial losses among the Crusaders. The study adopts a chronological approach to analyze the social, economic, and demographic effects of these disasters on the Crusades. Additionally, it provides a comparative evaluation of how both the Crusaders and Muslims responded to these catastrophes.