Avrupa tarihçiliğinde Kastamonu Çobanoğulları Uc beyliği
The Kastamonu Chobanid Border Emirate in European historiography
  1. Tez No: 929035
  2. Yazar: GÜLBAHAR İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIG MUSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Anadolu Selçuklu Devleti'ne bağlı önemli uç beyliklerinden biri olan Çobanoğulları Hanedanı, XIII. yüzyılda Kastamonu'nun tarihine yön vermiş ve bölgenin siyasi, ekonomik ve kültürel gelişiminde belirleyici bir rol oynamıştır.Kastamonu, bu hanedan sayesinde siyasi ve kültürel bir merkez haline gelmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin siyasal dinamikleriiçinde etkili olmuş ve önemli görevler üstlenmiştir. Bizans'a karşı gerçekleştirilen gaza faaliyetlerinde, Selçukluların Karadeniz politikalarının uygulanmasında ve İlhanlı Devleti ile kurulan ilişkilerde kilit bir konuma sahip olmuştur. Bu hanedanın Kastamonu üzerindeki iktidarı zorlu süreçlerden geçmiş, Anadolu Selçukluların ihtişamına, Moğol istilasına ve İlhanlı tahakkümüne şahit olmuştur. Bütün bu zorluklara rağmen Çobanoğulları döneminde Kastamonu büyük bir gelişim göstermiştir. Ancak şimdiye kadar Çobanoğulları dönemi Kastamonu tarihine dair yabancı literatüre dair genel bir değerlendirme yapılmamıştır. Türk tarihçiliğinde Çobanoğullarına dair Avrupalı tarihçiler tarafından yazılmış olan eserlere atıflar verilmiş ve Avrupalı tarihçilerin bazı görüşlerine dair değerlendirmelerde bulunulmuşsa da konuya ilişkin Avrupa tarih yazımını derli toplu ele alıp inceleyen herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Tezimizin bu alandaki boşluğu dolduracağı öngörülmektedir. Bu çerçevede, Aleksandr Yakubovskiy, Claude Cahen, Elizabeth Zachariadou, Andrew Charles Spencer Peacock, Dimitri Korobeinikov ve Bruno de Nicola gibi yabancı araştırmacıların Çobanoğulları tarihine dair çalışmaları incelenerek değerlendirilmiştir. Bu çalışma, XIII. yüzyıl Anadolu tarihine katkı sağlamayı, Türk ve yabancı akademisyenler arasında etkileşimi artırmayı, ayrıca farklı bakış açılarını değerlendirme ve geliştirme noktasında yeni perspektifler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Chobanid dynasty, an important border emirate of the Anatolian Seljuk State, positively influenced the 13th-century history of Kastamonu. Thanks to this dynasty, Kastamonu became a political and cultural center. It played an active role in the political life of the Anatolian Seljuk State. It held a significant position in the campaigns against Byzantium, the implementation of the Seljuk's Black Sea policy, and the interactions with the Ilkhanate. The Chobanid rule over Kastamonu witnessed challenging times, including the splendor of the Anatolian Seljuks, the Mongol invasions, and the domination of the Ilkhanate. Despite all these difficulties, Kastamonu experienced significant development during the Chobanid period. However, to date, a comprehensive evaluation of foreign literature regarding the history of Kastamonu during the Chobanid period has not been conducted. Although references to works by European historians on Chobanids exist in Turkish historiography, and some assessments of their views have been made, there has not been a coherent study examining European historiography on this subject. Our thesis aims to fill this gap. In this context, the works of foreign researchers such as Claude Cahen, Elizabeth Zachariadou, Bruno de Nicola, Andrew Charles Spencer Peacock, and Dimitri Korobeinikov on the history of Chobanids have been taken into account. This study aims to contribute to the history of 13th-century Anatolia, increase interaction between Turkish and foreign scholars, and offer new perspectives by evaluating and developing different viewpoints.