Ergin Günçe'nin hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bir inceleme
A review on Ergin Günçe's life, art and poems
- Tez No: 929060
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Ergin Günçe 1938-1983 yılları arasında yaşamış bir şair ve akademisyendir. Ergin Günçe'nin şiirleri yaşam deneyimleri ve kişisel tarihinin bir yansıması kabul edilebilir. Tüm biyografisi şiirlerinde işlediği duygusal mirasın temellerini oluşturur. Özellikle çocukluk onun şiirinin en güçlü unsuru kabul edilebilir. Günçe'nin yaşamı boyunca toplumsal adalet ve politik konulara duyduğu ilgi şiirlerine de yansımıştır. Günçe toplumsal eleştirilerini bireysel imgeler aracılığıyla ifade ederken dilin estetik olanaklarını zenginleştirmeye yönelik dili kullanma biçimleriyle de dikkat çeker. Onun şiirlerinin ayırt edici dilsel ve biçimsel özellikleri, şiirsel üslubunun geleneksel biçimlerden nasıl ayrıştığı ve modern Türk şiirini nasıl zenginleştirdiği bu tez bağlamında incelenmiştir. Günçe'nin İkinci Yeni şiirine ve toplumsal şiire katkıları ve onlardan ayrıldığı noktalar da ele alınmıştır. Bu bağlamda onun edebi mirası ve Türk edebiyatındaki yeri değerlendirilmiştir. Ergin Günçe'nin şiirleri onun kişisel tarihini, o dönem Türkiye'de yaşanan siyasi olayları anlamaya yardımcı olurken, edebi zenginliğinin ve estetik değerinin de göstergesi olarak okunabilir.
Özet (Çeviri)
Ergin Günçe is a poet and academic who lived between 1938 and 1983. Ergin Günçe's poetry can be considered a reflection of his life experiences and personal history. His entire biography forms the foundations of the emotional heritage he works on in his poetry. Childhood, in particular, can be considered the strongest element of his poetry. Günçe's lifelong interest in social justice and political issues is reflected in his poetry. While Günçe expresses his social criticisms through individual images, he also draws attention to how he uses language to enrich the aesthetic possibilities of language. The distinctive linguistic and formal features of his poems, how his poetic style differs from traditional forms, and how it enriches modern Turkish poetry are analyzed in the context of this thesis. Günçe's contributions to and departures from the Second New and social poetry are also discussed. His literary heritage and place in Turkish literature are evaluated in this context. While Ergin Günçe's poems help to understand his personal history and the political events in Turkey at the time, they can also be read as an indicator of his literary richness and aesthetic value.