Kıbrıs Türk yerel basınına göre siyasi, sosyal ve ekonomik hayat (1946-1951)
Political, social and economic life according to the Turkish Cypriot local press (1946-1951)
  1. Tez No: 929061
  2. Yazar: FİLİZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YEDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kıbrıs, jeopolitik konumu itibarıyla tarih boyunca birçok uygarlığın ilgi odağı olmuş, farklı kültürlerin ve yönetimlerin etkisi altında kalmıştır. 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilen Ada, yaklaşık üç yüzyıl boyunca Osmanlı hâkimiyeti altında kalmış, bu süreçte farklı toplulukların bir arada yaşadığı bir düzen sağlanmıştır. 1878 yılında İngilizlerin yönetimine geçen Kıbrıs, bu dönemden itibaren önemli siyasi ve sosyal dönüşümlere sahne olmuştur. İngiliz yönetimi sırasında Adada etnik gerilimler artmış, özellikle Rumların enosis talebi ve Türklerin bu duruma karşı kimliklerini koruma çabaları dikkat çekmiştir. Kıbrıs Türk basını, Adadaki sosyal ve siyasi gelişmeleri şekillendiren önemli bir unsur olmuştur. 1946-1951 yılları arasında yayımlanan Hür Söz, Ateş ve Bozkurt gazeteleri, toplumun bilinçlenmesi, siyasi mücadelelerin yönlendirilmesi ve kültürel kimliğin güçlendirilmesi adına önemli bir rol oynamıştır. Gazeteler, halkı bilgilendirmenin ötesinde, yerel ve uluslararası sorunlara dair farkındalık yaratma ve toplumsal dayanışmayı artırma amacı taşımıştır. Bu dönem gazetelerinde özellikle Kıbrıs'ın Rumlar tarafından Yunanistan'a ilhak edilmesine yönelik girişimlere karşı direniş, Kıbrıs Türklerinin haklarının savunulması ve Türkiye ile bağların kuvvetlendirilmesi temaları ön planda yer almıştır. Gazeteler, dönemin siyasi baskılarına rağmen, toplumun hak arayışında önemli bir mecra işlevi görmüştür. İngilizlerin basına yönelik yasal kısıtlamalarına rağmen süreli yayınlarını sürdüren bu gazeteler, toplumsal hafızanın oluşumuna katkıda bulunmuş, dönemin ruhunu yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus, due to its geopolitical significance, has historically been the focus of many civilizations and has been influenced by diverse cultures and administrations. Conquered by the Ottoman Empire in 1571, the island remained under Ottoman rule for nearly three centuries, during which a system allowing various communities to coexist was established. Transitioning to British administration in 1878, Cyprus underwent significant political and social transformations. During British rule, ethnic tensions escalated, particularly with the Greek Cypriots' demand for Enosis (union with Greece) and the Turkish Cypriots' efforts to preserve their identity. The Turkish Cypriot press played a critical role in shaping the island's social and political landscape. Newspapers such as Hür Söz, Ateş, and Bozkurt, published between 1946 and 1951, were instrumental in raising public awareness, guiding political struggles, and strengthening cultural identity. These newspapers went beyond merely informing the public, striving to increase awareness of local and international issues and fostering community solidarity. Key themes in these publications included resistance against Greek Cypriot initiatives to annex the island to Greece, the defense of Turkish Cypriot rights, and the reinforcement of ties with Turkey. Despite facing legal restrictions imposed by the British administration, these newspapers persevered, serving as a vital platform for the Turkish Cypriot community's quest for rights and justice. Their role in documenting and reflecting the spirit of the times contributed significantly to the collective memory of the period.