Synthesis of chitosan thin films for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için kitosan ince film sentezi
- Tez No: 929063
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kitin yeryüzünde selüloz kadar bol bulunan bir biyopolimerdir. Denizde yaşamını sürdüren bazı organizmaların kabuklarında ve mantarların yapısal duvarında bulunur. Kitosan, kitinin deasetilasyonu ile elde edilen bir polisakkarittir; bu işlem, asetil kısmının bileşimden çıkarılmasıdır. Moleküler yapısında yer alan serbest amino grupları, kitosana biyouyumluluk, biyobozunurluk gibi son derece önemli ve işlevsel özellikler kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra, bakteriyel hücre zarını bozma ve mikrobiyal büyümeyi engelleme yeteneğinden dolayısıyla antibakteriyel aktivitesi mevcuttur, çeşitli bakteri türlerine karşı geniş bir etki spektrumu sergilemektedir. Kitosan tüm bu özellikleri sayesinde, başta implante edilebilir tıbbi cihaz yüzeyinde meydana gelen ve hastaların ölümüne sebep olan enfeksiyon oluşumunun önüne geçmesine ek olarak, yara örtüleri gibi kullanım alanına sahiptir. Kitosan, çeşitli yöntemler yardımıyla yüzeylere kaplanabilmektedir. Yürütülen çalışmada, kitosanın PDKBB (Plazma Destekli Kimyasal Buhar Biriktirme) yöntemi ile çeşitli substratlar üzerinde nanometre düzeyde kitosan ince film üretimine odaklanılmıştır. Üretilen yüzeyler, FTIR, XPS, SEM analiz yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Antibakteriyel aktivite analizi için, insan vücudunda farklı dokularda ve implant yüzeylerinde aktivite gösteren ve yüzeyden inhibisyonları son derece zor olan Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bakterileri üzerinde bakteri inhibisyon bölge testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca belirli büyüklükteki bazı yüzeylere ince film kaplama uygulanmış ve bu iki bakteri üzerinden 1. gün, 4. gün ve 7. gün koloni sayımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chitin is a biopolymer that is as abundant on Earth as cellulose. It is present in the shells of some sea-dwelling organisms as well as in the structural wall of fungi. Chitosan is a polysaccharide that produced by deacetylating chitin, this process is the elimination of acetyl moiety from its composition. The free amino groups in its molecular structure impart crucial and functional properties to chitosan, such as biocompatibility, biodegradability. Additionally, it exhibits antibacterial activity due to it is ability to kill bacterial cell membranes and inhibit microbial growth, showing a broad spectrum of effects against very types of bacteria. Thanks to these properties, chitosan finds applications in some bacterias, including preventing infections that occur on the surfaces of implantable medical devices—often leading to patient fatalities—as well as in wound dressings. Chitosan can be coated onto surfaces using various methods. The present study focuses on producing nanometer scale thin films of chitosan on multiple substrates via Plasma-Enhanced Chemical Vapor Deposition (PECVD) method. The produced surfaces were characterized using FTIR, XPS, SEM analytical techniques. For antibacterial activity analysis, bacterial inhibition zone tests were performed on Staphylococcus aureus and Escherichia coli, which exhibit activity in different tissues and on implant surfaces in the human body and are extremely challenging to inhibit from surfaces. In addition, thin film coating was applied to some surfaces of a certain size and colony counts were made on these two bacteria on the 1st day, 4th day and 7th day.