Kültürel miras kapsamında Hevsel Bahçelerinin incelenmesi
Examination of Hevsel Gardens within the scope of cultural heritage
  1. Tez No: 929064
  2. Yazar: SEVDA TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı”olarak 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır kenti için önemli bir doğal ve kültürel miras alanıdır. 8000 yıllık tarihi boyunca tarımsal faaliyetlerin yanı sıra kültürlerin gelişmesine sağladığı katkı ile Hevsel Bahçeleri'nin kültürel miras kapsamında incelenmesi çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Dicle Nehri tarafından beslenen ve Diyarbakır Surları ile bir arada bulunan Hevsel Bahçeleri, kentin kültürel gelişiminde de etkili olmaktadır. Bu kapsamda Hevsel Bahçeleri ve çevresindeki yaşam alanlarına ilişkin belgeler, eserler ve akademik çalışmalar analiz edilerek kültürel mirasın izleri sürülmüş; Hevsel Bahçeleri ve Suriçi'nde belgesel fotoğraflardan oluşan alan analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bahçelerin kültürel miras öğeleri; doğal yaşam, geçim kaynakları, canlılar ve mimari yapılar kapsamında belgelenmeye çalışılmıştır. Bahçelerin endüstrileşme ile karşı karşıya kaldığı ve bahçelerde yetişen ürün çeşidinde azalma olduğu görülmüştür. Hevsel Bahçeleri'nin varlığının risk altında olduğu ve korunması için çeşitli tedbirlerin alınması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hevsel Gardens, which was included in the UNESCO World Cultural Heritage List in 2015 as“Diyarbakır Walls and Hevsel Gardens Cultural Landscape Area”, is an important natural and cultural heritage area for the city of Diyarbakır. The aim of the study was to examine Hevsel Gardens within the scope of cultural heritage, with its contribution to the development of cultures as well as agricultural activities throughout its 8000-year history. Hevsel Gardens, fed by the Tigris River and located together with the Diyarbakır Walls, are also effective in the cultural development of the city. In this context, documents, artifacts and academic studies related to Hevsel Gardens and the living spaces around it were analyzed and traces of cultural heritage were traced; A field analysis consisting of documentary photographs was carried out in Hevsel Gardens and Suriçi. In the study, cultural heritage elements of the gardens; An attempt was made to document natural life, livelihoods, living creatures and architectural structures. It has been observed that gardens are facing industrialization and there is a decrease in the variety of products grown in gardens. It has been suggested that the existence of Hevsel Gardens is at risk and that various measures should be taken to protect it.