Geometrik cisimler ve şekiller konusuna yönelik geliştirilen sanal gerçeklik uygulamasının tasarımı ve öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
The design of a virtual reality application developed for the subject of geometric objects and shapes and their effect on students' academic achievement
- Tez No: 929100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada ilkokul üçüncü sınıf matematik dersi“Geometrik Cisimler ve Şekiller”konusu temel alınarak, senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımına göre, geometrik cisimler ve şekiller konu kazanımları çerçevesinde düzenlenmiş konu anlatım ve pekiştirme etkinliklerinin yer aldığı sanal gerçeklik tabanlı bir öğretim materyali geliştirilmiş ve bu materyalin akademik başarı, öğrenci bağlılığı, bulunuşluk hissi ve öğrenci geri bildirimleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada araştırma yaklaşımı olarak karma araştırma yöntemi kullanılmış; geometrik cisimler ve şekiller konusu akademik başarı testi, sanal gerçeklik ortamlarında bulunuşluk hissi ve matematik dersine bağlılık ölçekleri ile nicel veriler; yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme ve gözlem formları ile de nitel veriler elde edilmiştir. Araştırmaya kontrol grubu ve deney grubunu oluşturan toplam 20 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi dahil edilmiştir. İki öğretmen de araştırmacıya gözlemci olarak eşlik etmiştir. Geometrik cisimler ve şekiller konusu kontrol grubuna dahil olan öğrencilere geleneksel yöntem ile anlatılmış, deney grubu öğrencilerine ise konu, oluşturulan sanal gerçeklik tabanlı öğretim programı üzerinden verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sanal gerçeklik materyali kullanılarak öğrenim gerçekleştirilen deney grubu öğrencileri ile geleneksel yöntemle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunda uygulanan yöntemlerin öğrencilerin matematik dersine bağlılıkları açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin sanal gerçeklik ortamlarında bulunuşluk hissi seviyeleri ile akademik başarı puanları arasında belirgin bir bağlantı olduğu saptanmıştır. Ayrıca sanal gerçeklik tabanlı öğrenme alanlarının öğrenciler için ilgi çekici ve motivasyon artırıcı olduğu öğrenci görüşleri ve gözlem sonuçları ışığında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, a virtual reality-based instructional material was developed for the third-grade elementary mathematics course topic“Geometric Objects and Shapes”based on the scenario-based learning approach. The material includes topic explanations and reinforcement activities organized within the framework of the learning outcomes for geometric objects and shapes. The aim was to evaluate this material in terms of academic achievement, student engagement, sense of presence, and student feedback. In the study, a mixed research method was employed as the research approach. Quantitative data were obtained using an academic achievement test on the topic of geometric objects and shapes, along with scales measuring the sense of presence in virtual reality environments and engagement in mathematics lessons. Qualitative data were collected through semi-structured student interviews and observation forms. The research included a total of 20 third-grade elementary students, divided into a control group and an experimental group. Two teachers also accompanied the researcher as observers. The topic of geometric objects and shapes was taught to the control group students using traditional methods, while it was presented to the experimental group students through the developed virtual reality-based instructional program. According to the results of the study, a significant difference was observed in the academic achievement scores between the experimental group students who learned using the virtual reality material and the control group students who learned through traditional methods. It was concluded that the methods applied in the experimental and control groups created a significant difference in favor of the experimental group regarding students' engagement in mathematics lessons. A notable connection was identified between the levels of sense of presence in virtual reality environments and academic achievement scores. Additionally, student feedback and observation results indicated that virtual reality-based learning environments were engaging and motivational for students.