İnflamatuar bağırsak hastalıkları ve cinsel işlev bozuklukları: Klinik faktörler, sarkopeni, depresyon ve anksiyetenin etkileri
Inflammatory bowel diseases and sexual dysfunction: Effects of clinical factors, sarcopenia, depression and anxiety
- Tez No: 929099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN BARUTÇU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL OZAN LÜLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Cinsel işlev bozuklukları (CİB), kadın ve erkek pek çok inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) olan bireyi ilgilendiren, ancak çoğunlukla göz ardı edilen bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı, İBH'li bireylerde CİB yaygınlığını ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmada, CİB, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), erektil disfonksiyon (ED) Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi-5 (IIEF-5) ile; ruhsal durum, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ile değerlendirildi. Hastalara ait demografik ve klinik veriler, laboratuvar parametreleri ve kullanılan tedaviler kaydedildi. Hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde Crohn hastalığında Harvey-Bradshaw İndeksi, ülseratif kolitte Parsiyel Mayo skoru; sarkopeni değerlendirmesinde EWGSOP2 kriterleri kullanıldı. Bulgular: Toplam 219 hasta (105 Crohn, 114 ülseratif kolit) çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Sexual dysfunction (SD) is a common but frequently overlooked health issue affecting both men and women with inflammatory bowel disease (IBD). This study aimed to determine the prevalence of SD and identify associated factors in individuals with IBD. Materials and Methods: This cross-sectional study assessed SD and erectile dysfunction (ED) using the Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) and the International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5), while psychological status was evaluated with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Demographic and clinical data, laboratory parameters, and treatment modalities were recorded. Disease activity was assessed using the Harvey-Bradshaw Index for Crohn's disease and the Partial Mayo Score for Ulcerative colitis. Sarcopenia was evaluated based on the EWGSOP2 criteria. Results: A total of 219 patients (105 with Crohn's disease and 114 with ulcerative colitis) were included.