Etkileşimli sanat bağlamında seramik ve kişisel uygulamalar
Ceramics in the context of interactive art and personalized applications
  1. Tez No: 929123
  2. Yazar: SELEN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. ELİF AĞATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1960'lı yıllar ve sonrasında sanat biçimlerinde değişim başlamış ve bu değişimle beraber sanat-sanat eseri ve izleyici kavramı değişmiştir. 1990'lı yıllardan sonra ise; artık tam anlamıyla sanatçı-sanat eseri ve izleyici kavramının var olduğu ve bununla birlikte daha aktif olarak bir izleyicinin varoluşu, sanatçının izleyici ile sanat eseri aracılığıyla iletişim kuruşu, eserlerin izleniminin pasif durumdan aktif duruma geçişinin gerçekleştiği bir dönem ortaya çıkmıştır. İzleyicinin aktif katılımıyla değişen sanat eserlerine bakışın, izleyicinin sanat eserine dahil olmasını ve onu farklı bir bakış açısıyla deneyimleyebilmesini ve onunla etkileşimini sağladığı söylenebilir. Bu çalışmada, sanat seramiğinin biçimden biçime farklılıklar göstermesi, örnekler üzerinden incelenerek ortaya çıkan boşluğun nasıl bir şekle dönüştüğü ve kurgulandığı konusunda çözümlemelerin yapılması amaçlanmaktadır. Çalışmada öncelikle, etkileşimli sanat ile yapılan tarihi ve bilimsel çalışmalara ek olarak belirli örnekler üzerinden etkileşimli sanata örnek verilebilecek sanatçıların eserlerine ve konunun tarihsel gelişimi ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Ardından, konunun etkileşimi dikkate alındığında yer verilecek sanatçı ve eser konusunda literatür çalışmaları ile sergiler incelenip anlatılmıştır. Sanatçıların eserlerinden oluşturulan örnekler, sanat eseri ve izleyici arasındaki bağ üzerinden değerlendirilmiş, sanatçıların eserlerinin etkileşim bağlamındaki farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Son olarak bu bağlamda kişisel seramik uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1960s and after, art forms began to change and with this change, the concept of art, artwork and audience changed. After the 1990s, however, a period has emerged in which the concept of artist-artwork and viewer is now fully present, and with it the existence of a more active viewer, the artist's communication with the viewer through the work of art, and the transition of the impression of the works of art from passive to active state. It can be said that the view of artworks changing with the active participation of the viewer enables the viewer to be involved in the work of art and to experience and interact with it from a different perspective. In this study, it is aimed to analyze the differences of art ceramics from form to form, and to analyze how the resulting void is shaped and constructed by examining examples. First of all, in addition to historical and scientific studies on interactive art, the works of artists who can be given as examples of interactive art through specific examples and general information about the historical development of the subject are included in the study. Then, considering the interaction of the subject, literature studies and exhibitions were examined and explained about the artist and the work to be included. Samples created from the works of artists were evaluated through the connection between the work of art and the audience, and the differences of the works of artists in the context of interaction were tried to be revealed. Finally, personal ceramic applications were made in this context.