Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon-yolsuzluk ilişkisi üzerine bir inceleme
A study on the inflation-corruption relationship in developing countries
- Tez No: 929124
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 2012-2023 dönemi için 52 gelişmekte olan ülke örnekleminde enflasyonun yolsuzluk algısı üzerindeki etkisini incelemektedir. Analizde Sabit Etkiler (FE) ve Rassal Etkiler (RE) modelleri kullanılmış ve siyasi istikrar, hukukun üstünlüğü, hükümet etkinliği ve düzenleyicilik kalitesi gibi yönetişim göstergeleri ile kişi başına düşen reel GDP, ticari dışa açıklık, doğrudan yabancı yatırımlar, kentleşme oranı ve işsizlik oranı gibi makroekonomik değişkenler kontrol edilmiştir. Sonuçlar, enflasyonun yolsuzluk algısı üzerinde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yüksek enflasyon oranları, ekonomik istikrarsızlık yaratarak kamu kurumlarının etkinliğini zayıflatmakta ve yolsuzluğu artırmaktadır. Buna karşılık, kişi başına düşen GDP ve yönetişim kalitesi göstergeleri, yolsuzluk algısını iyileştirici etkiler sergilemektedir. Bu bulgular, yolsuzlukla mücadelede ekonomik istikrarın sağlanması ve yönetişim kalitesinin artırılmasının önemine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of inflation on corruption perception in 52 developing countries for the period 2012-2023. The analysis employs Fixed Effects (FE) and Random Effects (RE) models, incorporating governance indicators such as political stability, rule of law, government effectiveness, and regulatory quality, along with macroeconomic variables like real GDP per capita, trade openness, foreign direct investment, urbanization rate, and unemployment rate. The results indicate that inflation has a negative and statistically significant effect on corruption perception. High inflation rates create economic instability, weakening the effectiveness of public institutions and increasing corruption. In contrast, GDP per capita and governance quality indicators show positive effects on improving corruption perception. These findings underscore the importance of achieving economic stability and enhancing governance quality in the fight against corruption.