İş sağlığı ve güvenliğinde çok kriterli karar verme ile risk analizi yöntemlerinin değerlendirilmesi ve yeni bir proaktif risk analizi yaklaşımı
Evaluation of multi-criteria decision making and risk analysis methods in occupational health and safety and a new proactive risk analysis approach
- Tez No: 929127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERSÖZ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların hayatını ve işletmelerin sürdürülebilirliğini koruma adına kritik bir unsurdur. İş sağlığı ve güvenliğinde çalışanları korumak ve üretim güvenliğini tam anlamıyla sağlamak için risk analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Risk analizleri, potansiyel tehlikeleri önceden belirleyerek kazaların ve olumsuz durumların önüne geçmeyi amaçlayan en etkili yöntemlerden biridir. Risk analizi yaklaşımı, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda belirli faktörleri kontrol etmek için geliştirilmiş sistematik bir durumdur. Risk yönetimi ve uygulanmasının amacı, iş kazaları ve meslek hastalıklarına sebep olan olayları ve bunları tetikleyen faktörler hakkında belirlenen en geçerli ve kesinleşmiş bilgileri düzenleyerek görünmez tehlikelerin meydana çıkmasını önlemek için etkin bir güvenlik ağı oluşturmaktır. İşyerlerinde ortaya çıkan yüksek risk durumundaki olayların ortadan kaldırılabilmesi veya tehlikelerin en aza indirgenmesi için değerlendirmelerde risk analiz yöntemlerinin kullanılması şarttır. Bu bağlamda yapılan bu tez çalışmasında iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesinde uygulanan farklı risk analiz yöntemleri incelenerek yeni bir risk analiz yöntemi oluşturulmuş, çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmış, ardından makine öğrenmesi yapay sinir ağları ile korelasyonu yapılmıştır. Belirlenen örneklem grubuna farklı risk analiz yöntemleri ile yeni oluşturulan Proaktif risk analiz yöntemi ayrı ayrı uygulanarak karşılaştırılması ve değerlendirilmesi sağlanmıştır. Çok kriterli karar verme yöntemleri ve makine öğrenmesi vasıtasıyla tezde kullanılan risk analiz yöntemlerinin geçerliliği ve güvenilirliği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is a critical element in protecting employees' lives and ensuring the sustainability of businesses. Risk analysis methods are employed to safeguard workers and fully ensure production safety in occupational health and safety practices. Risk analyses aim to prevent accidents and adverse situations by identifying potential hazards in advance, making them one of the most effective methods. The risk analysis approach is a systematic framework developed to control specific factors in workplace occupational health and safety. The purpose of risk management and its implementation is to establish an effective safety network to prevent invisible hazards from materializing by organizing the most valid and verified information about incidents causing occupational accidents and diseases, as well as the factors triggering them. Using risk analysis methods is essential for eliminating high-risk situations or minimizing hazards in workplaces. In this context, this thesis study examines various risk analysis methods applied in occupational health and safety risk assessments, develops a new risk analysis method, and compares it using multi-criteria decision-making methods. Subsequently, correlations were established with artificial neural networks in machine learning. The newly developed Proactive Risk Analysis Method and other risk analysis methods were applied separately to a defined sample group, enabling comparison and evaluation. Through multi-criteria decision-making methods and machine learning, the validity and reliability of the risk analysis methods used in the thesis were assessed.