Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin kurum politika ve uygulamalarına yönelik karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions faced by teachers working in private schools regarding institutional policies and practices
  1. Tez No: 929128
  2. Yazar: EMRE ERBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, kurum politika ve uygulamalarına yönelik karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini incelemektir. Bu araştırma, öğretmenlerin eğitim süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları, öğretim programlarının uygulanmasındaki aksaklıkları, iş yükü ve gelir dengesindeki eşitsizlikleri, okul iklimi ve yönetimle ilişkilerdeki problemleri ele alarak çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, İstanbul ve Ankara'daki farklı sosyoekonomik seviyelerdeki özel okullarda görev yapan 41 öğretmendir. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu araştırma sonuçları, öğretmenlerin iş yükü, maaş, okul yönetimi ve veli ilişkileri gibi çeşitli alanlarda zorluklarla karşılaştığını ancak bu sorunlara yönelik öğretmenlerin çözüm önerilerinin de bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin mesleki gelişim ve eğitimde daha etkili olabilmek için çeşitli stratejiler önerdikleri görülmüştür. Bu bulgular, özel okullarda öğretmenlerin karşılaştıkları sorunların çözülmesi için eğitim politikaları ve uygulamalarında iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to identify the problems faced by teachers working in private schools concerning institutional policies and practices and to examine their proposed solutions to these problems. This study aims to address the challenges faced by teachers in educational processes, the deficiencies in the implementation of curricula, the imbalances in workload and income, and the problems in school climate and administrative relations, while offering solutions to these issues. A qualitative research method was used, and focus group interviews were conducted. The participants of the study consisted of 41 teachers working in private schools in different socioeconomic levels in Istanbul and Ankara. The data were analyzed using content analysis. The results of this study reveal that teachers face challenges in various areas such as workload, salaries, school administration, and parent relations, yet they also offer solutions to address these issues. Furthermore, teachers suggested various strategies to improve their professional development and effectiveness in education. These findings indicate that improvements in educational policies and practices are needed to address the issues faced by teachers in private schools.