Sürdürülebilir sağlık ve güvenlik yönetimi bağlamında mesleki risklerin analizi için küresel bulanık küme tabanlı karar modeli: tersane sektöründe bir uygulama
Spherical fuzzy set based decision model for analysis of occupational risks in the context of sustainable health and safety management: an application in shipyard industry
  1. Tez No: 939703
  2. Yazar: SEMRA BAYHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Sürdürülebilir iş sağlığı ve güvenliği yönetimi için işyerinin tüm operasyonel faaliyetlerinde potansiyel mesleki tehlikeleri ve bu tehlikelerden kaynaklı riskleri belirlemek, her bir risk için kontrol önlemlerine karar vermek gerekir. Geleneksel risk değerlendirmesi yöntemleri risklerin doğru bir şekilde analizi için yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizlik düzeltici faaliyetler için harcanan zaman ve bütçenin doğru şekilde değerlendirilememesi gibi işyerini verimsiz bir uygulamaya mecbur bırakmaktadır. Bu nedenle Küresel Bulanık Kümeler ve Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri entegre edilerek tersane operasyonları için kapsamlı ve yenilikçi bir risk değerlendirmesi yaklaşımı önerilmektedir. Tersane sektöründe, zorlayıcı iş kolları ve karmaşık operasyonel faaliyetler açısından risk analizi yapmak önemli olup, iş sağlığı ve güvenliğinde sürdürülebilirliği sağlanmak için gereklidir. Bu çalışma kapsamında Fine-Kinney ve Tehlike Derecelendirme Sayı Sistemi (HRNS) yaklaşımlarından dört risk unsurunu (Şiddet: Ş, Frekans: F, Olasılık: O ve Risk Altındaki Kişi Sayısı: KS) risk değerlendirme kriteri olarak kullanılmıştır. Risk kriterlerinin Küresel Bulanık Küme tabanında Analitik Hiyerarşi Prosesi (KBAHP) yöntemi ile ağırlıklandırılması ve Bulanık küme çerçevesinde Kombine Uzlaşma Çözümü (BCoCoSo) ile mesleki risklerin önceliklendirilmesi bu alandaki ilk entegre bulanık karar modelidir. Bu çalışma bir vaka örneği aracılığıyla tersane gemi bakım ve onarım operasyonları için önerilen risk değerlendirme karar modelinin pratikliğini ve verimliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For sustainable occupational health and safety management, it is necessary to determine potential occupational hazards and risks originating from these hazards in all operational activities of the workplace and to decide on control measures for each risk. Traditional risk assessment methods are insufficient for the correct analysis of risks. This insufficiency forces the workplace to an inefficient application, such as not being able to correctly evaluate the time and budget spent for corrective actions. Therefore, a comprehensive and innovative risk assessment approach is proposed for shipyard operations by integrating Spherical Fuzzy Sets and Multi-Criteria Decision-Making methods. In the shipyard sector, it is important to conduct risk analysis in terms of challenging business lines and complex operational activities and it is necessary to ensure sustainability in occupational health and safety. Within the scope of this study, four risk elements (Consequence: C, Frequency: F, Probability: P and Number of Persons at Risk: NP) from the Fine-Kinney and Hazard Rating Number System (HRNS) approaches were used as risk assessment criteria. Weighting of risk criteria with Analytical Hierarchy Process (SFAHP) method on Spherical Fuzzy Set base and prioritization of occupational risks with Combined Compromise Solution (FCoCoSo) on fuzzy set frame is the first integrated fuzzy decision model in this field. This study demonstrates the practicality and efficiency of the proposed risk assessment decision model for shipyard ship maintenance and repair operations through a case example.