Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta uluslararası ticaret şirketlerinin veri güvenliği ve gizlilik konusundaki yasal sorumluluğu
The legal liability of international trade companies in turkish law and comparative law regarding data security and privacy
- Tez No: 929132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez, Türk Hukuku ve karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde Amazon, eBay gibi uluslararası ticaret şirketlerinin veri güvenliği ve gizliliği konularındaki hukuki sorumluluklarını ve yükümlülüklerini araştırmaktadır. Tez, karşılaştırmalı hukuki“perspektif”ile kaleme alındığından, kişisel verilerin korunması ile ilgili yapın akademik tartışmalardan ziyade uluslararası ve ulusal düzeyde uygulamaların değerlendirildiği bir çalışma niteliği taşımaktadır. Çalışma, İngiliz, Alman ve Azerbaycan hukuk sistemleriyle karşılaştırmalı olarak bu sorumlulukları ele almakta, yasal düzenlemelerin, teknolojik gelişmelerin ve uluslararası ticaretin birbiriyle olan karmaşık ilişkilerini incelemektedir. İlk bölümde, veri güvenliği ve gizliliğin temel kavramlarına ve ilgili uluslararası mevzuatlara (GDPR, KVKK) detaylı bir giriş yapılmaktadır. İkinci bölüm, bu mevzuatların uluslararası ticaret şirketlerinin operasyonları üzerindeki etkilerini ve şirketlerin bu hukuki gerekliliklere uyum süreçlerindeki yükümlülüklerini tartışmaktadır. Üçüncü bölümde ise, karşılaştırma yapılan ülkelerin veri koruma hukuk sistemlerindeki farklılıklar ve öne çıkan zorluklar ele alınarak, şirketlerin bu duruma nasıl uyum sağladığı ve bu süreçte karşılaştıkları engeller üzerinde durulmaktadır. Tez, veri güvenliği ve gizliliği konusunda hukuki yükümlülüklerin yanı sıra, şirketlerin bu yükümlülükleri yerine getirirken karşılaştıkları pratik zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmekte kullanılabilecek stratejileri de tartışmaktadır. Ayrıca, veri koruma otoriteleri, sektörel dernekler ve eğitim kurumlarının bu süreçteki rolleri ve katkıları da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the legal responsibilities and obligations of international trade companies, such as Amazon and eBay, regarding data security and privacy within the framework of Turkish Law and comparative law. The primary objective of this investigation is to provide a comprehensive data protection framework for international trading companies by emphasizing practical applications and legal requirements over theoretical discussions. This study addresses these responsibilities in comparison with English, German, and Azerbaijani legal systems, examining the complex interrelations between legal regulations, technological advancements, and international trade. The first section provides a detailed introduction to the fundamental concepts of data security and privacy and the related international legislation (GDPR, KVKK). The second section discusses this legislation's impact on international trade companies' operations and the obligations these companies face during compliance processes. The third section addresses the differences in the data protection legal systems of the compared countries and the prominent challenges, focusing on how companies adapt to these circumstances and the obstacles they encounter during this process. The thesis also discusses the legal responsibilities concerning data security and privacy, the practical challenges companies encounter while fulfilling these responsibilities, and the strategies that could be employed to overcome these challenges. Additionally, it examines the roles and contributions of data protection authorities, industry associations, and educational institutions in this process.