Türkiye iş gücü piyasasında beceri uyumsuzluğunun azaltılmasında mesleki eğitimin rolü
The role of vocational education and training in reducing skills mismatch in the Turkish labor market
- Tez No: 929131
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SIDDIK GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki iş gücü piyasasında beceri uyumsuzluğunun nedenlerini ve mesleki eğitimin bu uyumsuzluğu gidermedeki rolünü incelemektedir. Araştırma, iş gücü piyasasının ihtiyaçları ile meslek liselerinin sunduğu eğitim arasındaki uyumsuzlukları tespit etmekte ve bu durumun bireyler, işletmeler ve ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Çalışma kapsamında, Türkiye genelinde meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler, öğretmenler ve işverenlerle yapılan anketler ve derinlemesine görüşmeler yoluyla nicel ve nitel veri toplanmıştır. Araştırma sonuçları, meslek liselerinin iş gücü piyasasına katkı sağladığını ancak mezunlarının büyük bir kısmının işverenlerin beklediği becerilere tam olarak sahip olmadığını göstermektedir. Dijital beceriler, sanayi 4.0 uygulamaları, problem çözme ve eleştirel düşünme gibi yetkinliklerin eksik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, meslek liselerinde uygulamalı eğitimin yetersizliği ve özel sektörle iş birliklerinin sınırlı olması da beceri uyumsuzluğunu derinleştiren faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Araştırma, meslek liselerinin müfredatlarının güncellenmesi, özel sektörle daha güçlü iş birlikleri kurulması ve iş başında öğrenme süreçlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, meslek lisesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrenciler için kariyer rehberliği hizmetlerinin güçlendirilmesi ve iş gücü piyasasına geçiş süreçlerinin daha iyi planlanması gerektiği vurgulanmaktadır. Çalışma, ayrıca meslek liselerinin, bölgesel kalkınma stratejileriyle uyumlu hale getirilerek sektörel ihtisaslaşmanın teşvik edilmesi gerektiğini de ortaya koymaktadır. Araştırma, Türkiye'de beceri uyumsuzluğunu azaltmak ve mesleki eğitimi daha etkili hale getirmek için kapsamlı bir reform sürecine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of vocational education and training in mitigating the skills mismatch in the Turkish labor market. It identifies discrepancies between the skills provided by vocational education and training institutions and those demanded by employers, assessing the implications of these discrepancies for individuals, businesses, and overall economic growth. The research employs surveys conducted with vocational high school students, teachers, and companies across Turkiye, complemented by qualitative data gathered from in-depth interviews. Findings indicate significant gaps in digital skills, Industry 4.0 competencies, problem-solving, and critical thinking among vocational school graduates. Furthermore, deficiencies were identified in practical training provided by vocational schools, as well as limited cooperation with the private sector. The study highlights the necessity of reforming vocational education and training curricula to include more digital competencies, Industry 4.0 practices, and cognitive skills such as problem-solving and critical thinking. Moreover, it emphasizes the importance of supporting vocational teachers' professional development, strengthening career guidance services for students, and enhancing the planning of students' transitions into the labor market. Additionally, fostering robust collaboration between educational institutions and industry stakeholders is essential. The findings suggest that comprehensive reform is necessary to enhance vocational education effectiveness and address skills mismatch issues effectively.