Osmanlı nehir köprüleri (1484-1606)
Ottoman river bridges (1484-1606)
- Tez No: 929135
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Osmanlı devleti, 15. ve 16. yüzyıllarda gerçekleştirdiği seferler sırasında ulaşımı kolaylaştırmak ve ordunun hareket kabiliyetini artırmak amacıyla nehirler üzerine muvakkat askerî köprüler inşa etti. Bu köprüler, yalnızca doğuya yönelik seferlerde değil, aynı zamanda batıya yönelik seferlerde de kullanılarak Osmanlı'nın genişleme politikası çerçevesinde coğrafî engellerin aşılmasında önemli bir unsur oldu. Özellikle Macaristan ve Avusturya ile süregelen mücadeleler sırasında, başta Tuna nehri olmak üzere, onun kolları olan Sava, Drava ve Tisa gibi akarsular üzerine askerî köprüler inşa edilmesi zorunluluğu doğdu. Bu doktora tezi çalışması, 15. yüzyıldan itibaren inşa edilen ilk askerî köprülerden başlayarak, Osmanlı-Avusturya savaşlarının (1593-1606) son dönemine kadar Tuna havzasında kurulan askerî köprülerin tarihî gelişimini ele almaktadır. Ayrıca, bu köprülerin yapısal özellikleri, finansman kaynakları ve sosyo-ekonomik etkileri incelendi. Çalışmada, Osmanlı kroniklerinin yanı sıra Osmanlı Arşivi'nde yer alan, köprülerin malî detaylarını içeren defterler, inşa süreçlerine dair diğer arşiv belgeleri incelenerek, Osmanlı döneminde askerî köprülerin inşası ve işleyişine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Throughout the 15th and 16th centuries, the Ottomans constructed temporary military bridges over rivers to facilitate transportation and enhance the mobility of its army during military campaigns. These bridges were not only employed in eastward campaigns but also played a crucial role in overcoming geographical obstacles in westward expeditions, aligning with the empire's expansionist policies. In particular, during the ongoing conflicts with Hungary and Austria, the necessity of constructing military bridges arose, especially over the Danube River and its tributaries, such as the Sava, Drava, and Tisa rivers. This study examines the historical development of military bridges built in the Danube basin from the earliest Ottoman examples in the 15th century to the final phase of the Ottoman-Habsburg Wars (1593–1606). Additionally, it explores the structural characteristics, financial sources, and socio-economic impacts of these bridges. The study also employs a comprehensive evaluation based on Ottoman chronicles as well as Ottoman archival records, including financial registers detailing bridge expenditures and other documents related to their construction processes, to analyze the construction and operation of military bridges in the Ottoman period.