Technology, engineering and modernity in Turkey: The case of road bridges between 1850 and 1960
Türkiye?de teknoloji, mühendislik ve modernleşme: 1850-1960 yılları arasında kara yolu köprüleri
- Tez No: 269074
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÜNAY, YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Modernizm üzerine yazılmış hemen hemen bütün kaynaklar batı dünyasındaki düşünsel dönüşümleri aydınlanmaya bağlarken maddi dönüşümleri ise endüstri devrimi ile ilişkilendirir. Bütün bu anlatılarda teknoloji, mühendislik ve modernizm bağlantılı olarak ele alınır. Bu kavramların yanısıra söz konusu tarihsel süreçte doğal olarak oluşan günlük yaşam ritüelleri de bu yaklaşımı güçlendirir. Peki acaba endüstrileşerek modernleşmek yerine Türkiye gibi süreci tersten yaşayan bir ülke için aynı kavramların anlamları nedir? Yeni teknolojiler endüstrileşmemiş bir ülkenin yerel koşullarına nasıl adapte edilmiştir?Bu sorular altında yapım teknolojileri ve inşaat mühendisliği üzerine tarihsel bir araştırma olan bu çalışma, teknolojinin, mühendisliğin ve mühendisin bizzat kendisinin Türk modernleşmesindeki rolünü tanımlamak ve önemini ortaya çıkarmak amacındadır. Sürecin daha iyi izlenebilmesi için geç Osmanlı döneminden 1960 yılına kadar geniş bir dönem çalışılmıştır. Baraj, silo, liman, fabrika, demiryolu vb. kalkınma, gelişme ve bayındırlığın popüler temsilleri olmuş diğer birçok önemli mühendislik eserleri arasında köprülere özel bir önem verilmesinin nedeni ise bu yapıların hem mühendislik açısından hem de ulaştırma ağlarının kurulması açısından önemi dolayısıyladır.
Özet (Çeviri)
Almost all the sources on modernism originate material transformations in Western world to industrial revolution while mental ones to enlightenment. In all these narrations, technology, engineering, and modernism are considered as correlated. Besides these concepts, the everyday life rituals that were naturally constructed in the historical process also strengthen this attitude. Then, what are the meanings of the same concepts in a country that experience a reverse process instead of the modernization through industrialization? How new technologies had adapted to local circumstances of an unindustrialized country?While having these questions in mind, this study intends to identify the role of engineer and to reflect on the importance of technology on Turkish modernization project, hence, this dissertation is an historical inquiry into the role played by new building technologies and civil engineering. It covers a broad period extending from late Ottoman to 1960. Among many prestigious building types of engineering such as silos, dams, harbors, factories, railroad etc. that also became popular representations of development, prosperity and modernity, the bridges have been focused on with a particular emphasis because of both their importance for engineering and construction of transportation networks.