Evli çiftlerde romantik ilişki doyumunun duygu düzenleme ve affetme ile ilişkisi
The relationship of romantic relationship satisfaction with emotion regulation and forgiveness among married couples
  1. Tez No: 929149
  2. Yazar: GÖZDE ÇAMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmanın problemi; evli çiftlerin duygu düzenleme becerileri ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide affetmenin aracı rolünün aktör ve partner etkileri açısından incelenmesidir. Araştırmanın alt amaçları ise romantik ilişki doyumunun bireylerin cinsiyeti, eğitim düzeyi ve ilişki süresine göre anlamlı bir fark gösterip göstermediğinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2021-2023 yılları arasında Ankara ilinde yaşayan, 514 katılımcı olmak üzere 257 evli çift oluşturmaktadır. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, İlişki Durum Belirleme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu ve Partneri Affetme Ölçeği ile elde edilmiştir. Partneri Affetme Ölçeği'nin Türkçe uyarlaması bu çalışma esnasında araştırmacı tarafından yapılmıştır. Ölçek; affetme ve affetmeme olmak üzere iki alt boyuta sahiptir ve 10 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin analizinde; APIMeM, İlişkisiz Örneklemler için T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Romantik ilişki doyumu üzerinde duygu düzenleme güçlüğünün doğrudan aktör ve partner etkileri incelendiğinde, hem kadınların hem de erkeklerin duygu düzenleme güçlüğünün ilişki doyumunun negatif ve manidar yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğünün dolaylı aktör etkilerine bakıldığında, duygu düzenleme güçlüğü yaşayan kadın ve erkeklerin, partnerini düşük düzeyde affetme özelliği ile ilişkili olarak, kendilerinin düşük düzeyde ilişki doyumuna sahip oldukları görülmüştür. Dolaylı partner etkilerinde, kadınların duygu düzenleme güçlüğü yaşamasının, kendi partnerini affetmesi üzerinden, erkeklerin ilişki doyumu üzerindeki etkisi olduğu bulunmuştur. Romantik ilişki doyumunun bireylerin cinsiyeti, eğitim düzeyi ve ilişki sürelerine göre anlamlı bir fark gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of the study is to examine the mediating role of forgiveness in the relationship between married couples' emotion regulation skills and romantic relationship satisfaction in terms of actor and partner effects. The sub-objectives of the study are to examine whether romantic relationship satisfaction differ significantly according to the gender, education status and relationship duration. The study group of the research consists of 257 married couples living in Ankara between 2021-2023. Personal Information Form, Relationship Assessment Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form and Forgiveness of Partner Scale were used to collect data in the study. In this study, the researcher conducted the Turkish adaptation of Forgiveness of Partner Scale. The scale consists of two sub-dimensions, forgiveness and unforgiveness and includes 10 items. The research was carried out with the APIMeM, independent samples t-test and ANOVA were used for data analysis.The results indicated that the direct effects of emotion dysregulation on relationship satisfaction were negative and significant in terms of both actor and partner effects for women and men. When the indirect actor effects of emotion dysregulation were analyzed, it was found that both women and men with emotion dysregulation are less likely to forgive their partners and consequently experience lower relationship satisfaction. In terms of indirect partner effects, it was found that women's emotion dysregulation may affect men's relationship satisfaction through their ability to forgive their partners. In the analysis of demographic variables, it was observed that romantic relationship satisfaction differs according to individuals' age, education status, and relationship duration.