Nutuk'ta yer verilen kişilerin 1998, 2005, 2018 ve 2024 sosyal bilgiler programlarında yer bulma durumlarının incelenmesi
Investigation of the their situation of finding a place in the social studies programs of 1998, 2005, 2018 and 2024 of the people included in the Nutuk
  1. Tez No: 929265
  2. Yazar: TUĞBA FİRDEVS METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma kapsamında Nutuk'ta yer verilen kişilerin 1998, 2005, 2018 ve 2024 sosyal bilgiler programlarında yer bulma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında sosyal bilgiler hakkında, sosyal bilgilerin tarihçesi, Türkiye içerisinde sosyal bilgilerin gelişimi, Sosyal bilgilerin tanımı, amacı, kapsamı yönünde bilgi verilmiştir. Çalışma içerisinde sosyal bilgiler öğretimi kapsamında kullanım gören perspektiflere de değinilmiş, sosyal bilgiler öğretimi kapsamında 1998, 2005, 2018 ve 2024 yıllarında kullanım gören öğretim programları hakkında bilgi verilmiştir. Genel kapsamda Nutuk hakkında bilgi verilmiş ve Nutuk eserinin dersler içerisinde kullanımına dair değerlendirme okuyucuya sunulmuştur. Çalışma kapsamında doküman analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk eserinin tarih ve inkılaplar hususunda konuları bulunan derslerde temel kaynak olamayacağı fakat yardımcı kaynak olarak kullanımının dersin işlenişi, farklı kapsamlarda değerlendirmelerin yapılabilmesi hususunda destek sağlayacağı görülmüştür. Nutuk'un söz sanatlarının kullanımından uzak ve akılcı şekilde yazılmasından kaynaklı, dönemine ışık tutar nitelikte bulunacağı görülmüş, bu yönde derslerde yardımcı kaynak olarak kullanımının faydalarının bulunacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to examine the status of the people featured in the Speech in finding a place in the social studies programs of 1998, 2005, 2018 and 2024. Within the scope of the study, information was given about social studies, the history of social studies, the development of social studies in Turkey, the definition, purpose and scope of social studies. In the study, perspectives used within the scope of social studies teaching were also mentioned, and information was given about the teaching programs used in 1998, 2005, 2018 and 2024 within the scope of social studies teaching. General information about the Nutuk was given and an evaluation of the use of the Nutuk in the courses was presented to the reader. Within the scope of the study, document analysis technique was used. It has been observed that the Speech written by Atatürk cannot be the main source in courses covering history and revolutions, but its use as an auxiliary source will support the teaching of the course and the ability to make evaluations in different contexts. It has been seen that the Speech will shed light on its period because it is written in a rational way, away from the use of figures of speech, and it has been concluded that it will be beneficial to use it as an auxiliary resource in lessons in this regard.