Chlodowsky-szasz-mirakyan hibrid operatörünün stancu tipi genelleştirmesinin ağırlıklı yaklaşımı
Weighted approximation of the stancu type generalisation of the chlodowsky-szasz mirakyan hybrid operator
- Tez No: 929264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFŞİN KÜRŞAT GAZANFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplamda dört bölüm içeren bu tezin ilk bölümü içerisinde ortaya atılan hipotezin temelini oluşturan önemli tanımlar ve teoremler bulunmaktadır. İkinci bölümün içeriğini; Chlodowsky-Szasz-Mirakyan hibrid operatörünün Stancu tipi genelleştirmesinin tanımı ve yaklaşım koşulları oluşturmaktadır. Tezin üçüncü ve en önemli kısmında; iki değişkenli sürekli fonksiyonlar için Chlodowsky-Szasz-Mirakyan hibrid operatörünün Stancu tipi genelleştirmesinin yaklaşım koşulları farklı fonksiyon örnekleri ve grafiklerle incelenmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise tezle ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this thesis, which consists of four chapters, consists of an introduction. Basic definitions and theorems constitute the content of this chapter. In the second part, the definition, basic properties and approximation properties of the Stancu type generalization of the Chlodowsky-Szasz-Mirakyan hybrid operator are discussed. In the third part, the approximation properties of the Stancu type generalization of the Chlodowsky-Szasz-Mirakyan hybrid operator for continuous functions of two variables are investigated with different function examples and graphs. The last chapter, the fourth chapter, contains the conclusions related to the thesis.