Fâdıl Salih es-Sâmerrâî'nin Belâgatü'l-kelime fî't-ta'bîri'l-Kur'ânî adlı eseri
Fâdil Salih as-Samarrai's work titled Balaghatu'l-kalimah fi't-ta'bir al-Qur'ani
- Tez No: 929283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in doğru anlaşılması için birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, çağdaş dilbilimci ve tefsir âlimi Fâdıl Salih es-Sâmerrâî'nin Belâgatü'l-kelime fî't-ta'bîri'l-Kur'ânî adlı eseri temel alınarak, Kur'ân'daki belirli kelimeler arasındaki lafız farklılıkları tahlil edilmiştir. Araştırma, Sâmerrâî'nin eserinde“zikir, hazif ve ibdâl”başlıkları altında ele alınan kelimelerle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Sâmerrâî'nin bu kelime farklılıklarını inceleme yöntemlerini analiz etmek ve Kur'ân belâgatına yönelik katkılarını ortaya koymaktır. Araştırma sürecinde, belâgat teorileri çerçevesinde Sâmerrâî'nin değerlendirmeleri ele alınmış, farklı perspektiflerden yorumlanarak karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, Fâdıl Salih es-Sâmerrâî'nin hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri anlatılmış; ikinci bölümde ise, belirlenen kelime grupları Sâmerrâî'nin yöntemleri doğrultusunda incelenerek müellifin yaklaşımı değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, Sâmerrâî'nin Kur'ân'daki kelime tercihlerine yalnızca sözlük anlamı düzeyinde değil, bağlamsal kullanım, ses yapısı ve psikolojik etkiler vb. unsurlar çerçevesinde yaklaştığını ortaya koymaktadır. Özellikle zikir, hazif ve ibdâl yöntemleriyle anlam bütünlüğüne sağlanan katkılar tespit edilmiştir. Çalışma, onun dil ve tefsir alanlarına sunduğu katkıları ortaya koyarak, Belâgatü'l-kelime eserinin Kur'ân lafızlarının belâgat ve fesâhatini anlamada önemli bir başvuru kaynağı olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu araştırma, Sâmerrâî'nin Kur'ân'daki kelime farklılıklarını açıklamak için geliştirdiği yöntemlerin özgünlüğünü vurgulamakta ve bu analizlerin, klasik tefsir ve dil çalışmalarına önemli katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Sâmerrâî'nin eserlerinin ülkemizin akademik literatürüne kazandırılması, Arap dili ve belâgat çalışmaları açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Many studies have been conducted for the correct understanding of the Holy Qur'an. In this study, based on the work of contemporary linguist and tafsir scholar Fāḍil Salih al-Sāmerrāʾī, Belāgat al-kelima fī al-taʾbīr al-Qurʾānī, the differences in wording between certain words in the Qurʾān are analyzed. The study is limited to the words discussed under the titles of“dhikr, hazif and ibdāl”in al-Sāmarrāʾī's work. The main purpose of the study is to analyze al-Sāmarrāʾī's methods of analyzing these word differences and to reveal his contributions to Qurʾānic eloquence. In the research process, al-Sāmarrāʾī's evaluations are discussed within the framework of the theories of eloquence, and a comparative analysis is made by interpreting them from different perspectives. The study consists of two main parts: In the first part, Fāḍil Salih al-Sāmerrāʾī's life, scholarly personality and works are explained; in the second part, the author's approach is evaluated by analyzing the word groups in line with al-Sāmerrāʾī's methods. The results of the study reveal that al-Sāmerrāʾī approaches word choices in the Qurʾān not only at the level of dictionary meaning but also within the framework of contextual usage, sound structure and psychological effects. In particular, the contributions to the integrity of meaning through the methods of dhikr, hazif and ibdāl are identified. By revealing his contributions to the fields of language and tafsir, the study shows that his work Belāgat al-kelima is an important source of reference in understanding the eloquence and eloquence of the Qur'ānic words. Therefore, this study emphasizes the originality of al-Sāmarrāʾī's methods for explaining word differences in the Qurʾān and reveals that these analyses make important contributions to classical tafsīr and linguistic studies. In this context, the inclusion of al-Sāmarrāʾī's works in the academic literature of our country is of great importance for Arabic language and rhetoric studies.