Kutbuddîn eş-Şîrâzî'nin 'Fethu'l-Mennân fî Tefsîri'l-Kur'ân' adlı tefsîrinden A'lâ, Gâşiye ve Fecr Sûrelerinin tahkik ve incelemesi
A critical edition of al-A'la, al-Ghashiyah and al-Fajr Surah from Kutbuddîn al-Shîrâzî's Quranic commentary titled 'Fethu'l-Mennân fî Tafsîri'l-Qur'ân
  1. Tez No: 929284
  2. Yazar: MURAT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AĞBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Kutbuddîn Eş-Şîrâzî'nin Fethu'l-Mennân fî Tefsîri'l-Kur'ân adlı eserinin el-A'lâ, el-Gâşiye ve el-Fecr sûrelerinin tahkik ve incelemesinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışma özet ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde müellifin hayatı, hocaları, öğrencileri, eserleri ve Fethu'l-Mennân fî Tefsîri'l-Kur'ân adlı eseri hakkında genel bilgilere değinilmiştir. Üçüncü bölümde tahkikte takip edilen usül ve el-A'lâ, el-Gâşiye ve el-Fecr sûrelerinin tefsirini içeren kısmın tahkikli metni hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde sonuç, kaynakça ve öz geçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce a critical edition and analysis of the commentary on Surahs al-A'la, al-Ghashiyah, and al-Fajr from Qutb al-Din al-Shirazi's work, Fath al-Mannan fi Tafsir al-Qur'an. The study is structured into an introduction and two main chapters. The introduction outlines the research topic, its significance, methodology, and a review of the relevant literature. The first chapter provides an overview of the author's life, the historical context in which he lived, his teachers, students, and the unique features of this exceptional work. Additionally, information is presented about the manuscript copies of the work, focusing on the sections containing these specific Surahs. This chapter also includes a content and thematic analysis of the portion subjected to critical examination. The second chapter presents the critically edited text of the commentary on Surahs al-A'la, al-Ghashiyah, and al-Fajr.