Ofis çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği ve ofislerdeki ergonomik risklerin incelenmesi: Ankara Yenimahalle Belediyesi örneği
Occupational health and safety in office works and investigation of ergonomic risks in offices: Ankara Yenimahalle Municipality example
- Tez No: 929282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BERKAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Ankara Yenimahalle Belediyesi Ana binadaki Ofis Çalışanlarından 55 katılımcı ile Yaşam Kalite Ölçeği Kısa Form 'SF 36' ve Çalışma duruşlarının analizinde 'REBA' anketleri yapılmıştır. Çalışma ortamındaki ergonomik durumun belirlenmesi için Bilgisayar İş istasyonları değerlendirme formu 'OSHA' uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 27.0 Programı kullanarak hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde istatiksel olarak Kruskal-Wallis testi analizinden yararlanılmıştır. Katılımcıların yaşam kalitelerini tespit etmek amacıyla SF-36(Kısa Form) kullanılarak, bireylerin Fiziksel Fonksiyon, Fiziksel Rol Güçlüğü, Emosyonel Rol Güçlüğü, Enerji-Canlılık-Vitalite, Ruhsal Sağlık, Sosyal İşlevsellik, Vücut Ağrısı ve Genel Sağlık durumları detaylandırılmış. Tespit edilen anket sonuçlara göre, Enerji/Canlılık/Vitalite ortalaması %64,36, Fiziksel Fonksiyon ortalaması %79,27, Vücut Ağrısı ortalaması %71,91 Ruhsal Sağlık ortalaması %63,85, Fiziksel Rol Güçlüğü ortalaması %77,72, Sosyal İşlevsellik ortalaması %73,40, Emosyonel Rol Güçlüğü ortalaması %81,81, ve Genel Sağlık ortalaması ise %66 olarak tespit edilmiştir. Ankette REBA skoru 3,95 olarak tespit edilmiş ve REBA skoruna bakıldığında, bu çalışmada yüksek, çok yüksek ve ihmal edilebilir risk seviyelerinde katılımcı olmadığı görülmektedir. Ankete katılanların %72,72'sinin REBA skorlarının 2-3 arasında olduğu tespit edilmiştir. 2-3 Reba skorlu katılımcıların Risk seviyelerinin Düşük Risk seviyesinde olduğu görülmüştür. Katılımcıların %27,27'sinin REBA skorlarının 4-7 arasında olduğu görülmüştür. Bu REBA skoruna sahip katılımcıların Risk seviyeleri Orta Risk seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar çalışanlar için önlem alınmasının gerekli olduğunu ortaya koymaktadır ancak bu önlemin acil olmadığı söylenebilir. Bilgisayar İş istasyonları değerlendirme formu 'OSHA' ergonomik durum değerlendirmesi sonucu 29 değerinde çıkmıştır ve anket sorunlarına verilen cevaplar %87,88 'EVET', %12,12 'HAYIR' cevabı verildiği tespit edilmiştir. Ergonomik standartlara uygun tasarlanmış çalışma alanlarının ve yüksek yaşam standartlarına sahip katılımcıların gözlemlenmesine rağmen, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının ve yaşam kalitesinin yalnızca ergonomik koşullarla açıklanamayacağı sonucuna varılmıştır. Bu durum, diğer faktörlerin de etkili olabileceğini göstermektedir. Ergonomi farkındalığının artırılması ve fiziksel aktivitelerin teşviki, çalışanların yaşam kalitesini iyileştirebilir. Bu faktörlerin bütüncül değerlendirilmesi, ofis ortamının fiziksel ve psikolojik açıdan daha sağlıklı bir hale gelmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Life Quality Scale Short Form 'SF 36' and 'REBA' surveys were conducted with 55 participants from the Office Workers in Ankara Yenimahalle Municipality Main Building. Computer Workstation Evaluation Form 'OSHA' was applied to determine the ergonomic situation in the work environment. The data obtained in the study were calculated using SPSS 27.0 Program. Kruskal-Wallis test analysis was used statistically in the analysis of the data. In order to determine the quality of life of the participants, SF-36 (Short Form) was used and the individuals' Physical Function, Physical Role Difficulty, Emotional Role Difficulty, Energy-Vibrancy-Vitality, Mental Health, Social Functionality, Body Pain and General Health statuses were detailed. According to the determined survey results, Energy/Vigor/Vitality average was determined as 64.36%, Physical Function average as 79.27%, Body Pain average as 71.91%, Mental Health average as 63.85%, Physical Role Difficulty average as 77.72%, Social Functioning average as 73.40%, Emotional Role Difficulty average as 81.81%, and General Health average as 66%. The REBA score was determined as 3.95 in the survey and when the REBA score is examined, it is seen that there are no participants at high, very high and negligible risk levels in this study. It was determined that 72.72% of the participants in the survey had REBA scores between 2-3. It was seen that the Risk levels of participants with a Reba score of 2-3 were at the Low Risk level. It was seen that 27.27% of the participants had REBA scores between 4-7. It was determined that the Risk levels of participants with this REBA score were at the Medium Risk level. These results show that precautions are necessary for employees, but it can be said that this precaution is not urgent. The Computer Workstations Evaluation Form 'OSHA' ergonomic status evaluation result was 29 and it was determined that 87.88% 'YES' and 12.12% 'NO' answers were given to the survey questions. Despite the observation of work areas designed in accordance with ergonomic standards and participants with high living standards, it was concluded that musculoskeletal disorders and quality of life cannot be explained only by ergonomic conditions. This situation shows that other factors can also be effective. Increasing ergonomic awareness and encouraging physical activities can improve the quality of life of employees. The holistic evaluation of these factors will contribute to the office environment becoming healthier in terms of physical and psychological aspects.