Bazı 1. tip modal operatörlerin uygulandığı sezgisel bulanık kümelerin sigma normal entropi sonuçlarının incelenmesi
Examining the sigma normal entropy results of intuitionistic fuzzy sets to whi̇ch some type 1 modal operators are applied
  1. Tez No: 929286
  2. Yazar: SULTAN GÖNÜL DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sezgisel bulanık kümeler günlük hayattaki problemleri oldukça gerçekçi modelleyebilmesi ve çok fazla kullanım alanı olması sebebiyle son zamanlarda birçok araştırmacının ilgisini çeken yeni bir çalışma alandır. Bu çalışmada daha önce bulanık kümeler üzerinde çalışılmış olan σ- normal entropi, sezgisel bulanık kümelere ve sezgisel bulanık kümeler üzerinde tanımlanan E_(α,β),Z_(α,β)^ω,Z_(α,β)^(ω,θ) operatörlerine taşınmış ve aralarındaki ilişki belirlenmiştir. Bunun sonucunda bulanık ve sezgisel bulanık kümelerin entropileri arasında çeşitli çalışma alanları olabileceği ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Intuitive fuzzy sets are a new field of study that has attracted the attention of many researchers recently, as they can model daily life problems quite realistically and have many areas of use. In this study, σ-normal entropy, which has been previously studied on fuzzy sets, is applied to intuitive fuzzy sets and E_(α,β),Z_(α,β)^ω,Z_(α,β)^(ω,θ) defined on intuitive fuzzy sets. ) operators and the relationship between them was determined. As a result, it has been revealed that there may be various fields of study between the entropies of fuzzy and intuitive fuzzy sets